Kým v roku 2016 kotlebovci dostali prostredníctvom príspevku za voľby a na činnosť 3,2 milióna eur, mládežnícke organizácie dostali od štátu iba 1,6 milióna eur. OĽaNO-NOVA preto vyzýva ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS), aby navýšil balík financií pre mládežnícke organizácie a aby sa venoval problematike mládežníckych organizácií.
„Mládežnícke organizácie sú na chvoste záujmu ministerstva školstva. ĽSNS dostala v minulom roku dvakrát viac peňazí ako mládežnícke organizácie na Slovensku dokopy,“ uviedla dnes Remišová. Podľa jej slov, v čase, keď sa k extrémizmu hlási viac ľudí, je dôležitejšia zmysluplná práca s mládežou. Opozičná poslankyňa taktiež upozornila, že finančná podpora pre mládežnícke organizácie dlhodobo klesá. Kým v roku 2008 na jedného člena pripadalo 38 eur, v roku 2017 to bolo 21,97 eura. Horšie sú na tom mládežnícke organizácie, ktoré sa venujú deťom nad 15 rokov. Tie dostávajú podľa Remišovej z rozpočtu minimálne financie.
Ministerstvo školstva v súčasnosti pripravuje novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá okrem iného upravuje financovanie voľnočasových aktivít. Podľa návrhu sa majú zrušiť vzdelávacie poukazy a príspevok na záujmové vzdelávanie majú dostať školy priamo od štátu, a to podľa počtu všetkých žiakov školy. „Doteraz to bolo tak, že 91 percent z toho objemu finančných prostriedkov, myslím, že na to ide okolo 17 miliónov eur ročne, získali školy, a 9 percent získali iní poskytovatelia, medzi nimi aj mládežnícke organizácie,“ priblížila Remišová. Novela teraz dáva tieto zdroje iba školám, a mládežnícke organizácie tak podľa opozičnej poslankyne prichádzajú aj o tento zdroj príjmov.
Ministerstvo školstva: Práca s mládežou sa dostáva v rámci ministerstva do popredia
Mládežnícke organizácie a práca s mládežou sa v rámci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR dostáva stále viac do popredia. Dôkazom toho sú nielen podujatia organizované priamo riadenými organizáciami rezortu školstva, ale aj rôzne projekty zamerané na elimináciu extrémizmu u žiakov a mládeže. Tvrdí to rezort školstva na margo dnešného vyhlásenia OĽaNO-NOVA, že mládežnícke organizácie sú na chvoste záujmu ministerstva.
“Od 1. marca 2017 je odbor mládeže začlenený priamo pod ministra, ktorý chce s plnou vážnosťou riadiť a sledovať riešenie všetkých otázok týkajúcich sa štátnej politiky vo vzťahu k deťom a mládeži,” reagovalo ministerstvo na dnešnú tlačovú konferenciu opozičného hnutia OĽaNO-NOVA.
Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) dnes kritizovala aj chystané zmeny v novele zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá okrem iného upravuje financovanie voľnočasových aktivít. Podľa ministerstva v tejto úprave ide iba zmenu spôsobu financovania, nie o zmenu objemu peňazí. V novele sa navrhuje osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie a zmena súčasného spôsobu financovania záujmového vzdelávania prostredníctvom vzdelávacích poukazov na paušálny systém na žiaka školy. “Zámerom je predovšetkým zrušiť administráciu súvisiacu s vydávaním a prijímaním vzdelávacích poukazov,” ozrejmuje rezort školstva.
Príspevok na záujmové vzdelávanie sa má po novom prideľovať len zriaďovateľom základných a stredných škôl podľa počtu všetkých žiakov školy. V prípade centier voľného času, základných umeleckých škôl a školských zariadení sa má vyčleniť suma, ktorá bude rozdelená medzi tieto organizácie formou výzvy o dotáciu vypísanej ministerstvom školstva.
“Okrem toho treba povedať, že na financovanie mládežníckych organizácií existuje niekoľko zdrojov. Hlavným sú podielové dane obcí a vyšších územných celkov, prostredníctvom ktorých územná samospráva financuje centrá voľného času,” dodalo ministerstvo.