Ako tvrdí vydanie, Rusko urobilo výborný manéver, keď na seba prevzalo vedúcu úlohu pri formovaní nového ropného kartelu na pozadí súčasnej krízy v tomto sektore.
Prvým krokom k jeho vytvoreniu sa stala schôdzka predstaviteľov Ruska, Kataru, Saudskej Arábie a Venezuely, ktorá sa konala minulý mesiac. Ďalšie rokovania sa pravdepodobne už v širšom formáte uskutočnia v polovici marca.
Ak sa Rusko a krajiny OPEC dokážu dohodnúť počas druhej schôdzky, poistí si Moskva svoju vedúcu pozíciu, pokračuje OilPrice.
Do krízy udávala tón, čo sa týka cien ropy Saudská Arábia. Avšak po prudkom páde cien už rola kráľovstva nie je tak dominantná.
Teraz, keď opraty boja s ropnou krízou preberá Rusko, je situácia úplne iná.
Na pozadí zhoršenia vzťahov s USA teraz Rijád potrebuje nového spojenca, ktorý by dokázal ochrániť záujmy Saudov pred takými hrozbami, ako Islamský štát a Irán.
“Nehľadiac na to, že Rusko a Saudská Arábia zaujímajú opačné postavenie v sýrskom konflikte <…>, prudký pád cien ropy umožnil, ako sa zdá, spojenectvo medzi nimi,” hovorí OilPrice.
Vydanie pripomína, že Moskva v súčasnosti aktívne pracuje na tom, aby sa zbavila petrodolárov – s množstvom krajín už boli uzatvorené zmluvy o obchode v národných menách. A ak sa nový kartel Ruska a OPEC stane skutočnosťou, krajiny, ktoré do neho patrili, budú môcť v najbližšej dobe úplne prestať používať dolár.
“Moskva v situácii nízkych cien za ropu vníma možnosti, ktoré vznikli, a vyzerá, že je pripravená využiť ich vo svoj prospech. To povedie k tomu, že zmeny geopolitickej mapy sveta budú prebiehať geometrickým radom,” informuje vydanie.
Práve preto musí marcová schôdzka pritiahnuť pozornosť predstaviteľov ropného sektoru celého sveta, pretože jej závery budú dôležitejšie, než všetky dohody o znížení ťažby alebo preplnení trhu, dodáva OilPrice.