Snaha o vybudovanie nových základní NATO /fakticky amerických vojenských základní/ na území EÚ, o vyzbrojenie ukrajinskej armády a rozdúchavanie konfliktu u našich východných susedov zjavne nevonia mnohým obyvateľom Európy a protestujú proti agresívnym krokom NATO, ktoré je fakticky iba predĺženou rukou americkej vlády a armády. Vo viacerých európskych krajinách sa šíria protesty proti účasti v aktivitách NATO a proti členstvu v tejto vojenskej aliancii.
V niektorých krajinách odštartovali petície za vyhlásenie referenda o vystúpení daných krajín z NATO. Podobnú petíciu spustila skupina občanov aj na Slovensku. Autor článku o začiatku petičnej akcie – Martin Bago sa na facebookovej stránke pokúsil posvietiť si na súčasné aktivity NATO a vysvetliť, prečo by Slovensko malo vystúpiť z tejto vojenskej aliancie.
Pripomína, že NATO je medzivládna vojensko-politická aliancia, ktorá sa po páde ZSSR a zrušení Varšavskej zmluvy stala jedinou organizáciou kolektívnej obrany na svete. „Jej hlavnou úlohou je oficiálne chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov všetkými dostupnými politickými a vojenskými prostriedkami. Základom fungovania NATO je vzájomná politická a vojenská spolupráca medzi jednotlivými suverénnymi členskými krajinami. Členstvo v aliancii je dobrovoľné,“ pripomína autor.
Zdôrazňuje, že vstupom do NATO sa členské krajiny zaviazali ochraňovať slobodu, spoločné dedičstvo a civilizáciu svojich obyvateľov, založené na princípoch demokracie, individuálnej slobody a právneho štátu. „Každá členská krajina tiež prijala na seba záväzok podieľať sa na riziku a zodpovednosti, ale aj na výhodách kolektívnej bezpečnosti vyplývajúcich z Washingtonskej zmluvy. Rozhodnutia NATO sú prijímané na základe konsenzu, po diskusii a konzultáciách medzi členskými krajinami. Toľko oficiálna propaganda NATO. A teraz skutočná realita,“ prízvukuje Martin Bago.
„To, čo sa za posledné roky z tejto tzv. bezpečnostnej organizácie vykľulo, nemá s bezpečnosťou, demokraciou, slobodou, právom a dobrovoľným členstvom nič spoločné! Z NATO sa stala agresívna kolonizátorská vojenská organizácia, ktorá pod vedením svojho hlavného vodcu – Spojených štátov amerických po celom svete napáda suverénne a nezávislé krajiny, ktoré nesúhlasia s hegemónistickou americkou politikou! Táto vojenská organizácia na čele s USA bola hlavným agresorom vo všetkých vojenských konfliktoch posledných desaťročí, ktoré sa odohrali vo svete a zahynuli pri nich milióny ľudí!“, prízvukuje.
Tvrdí, že jednotlivé členské štáty nemajú v Aliancii žiadne slovo a musia sa podriadiť diktátu USA. „Žiadne slobodné a demokratické rozhodovanie tu nefunguje. Dobrovoľnosť členstva v NATO je tiež len ilúzia a jedno veľké klamstvo. Keď sa totižto už raz nejaká krajina (alebo lepšie povedané zapredaní podplatení politici danej krajiny) rozhodne stať členom NATO, vystúpiť z nej pod tlakom a vyhrážkami vojnových štváčov je nesmierne náročné,“ vysvetľuje autor článku.
Pripomína, že táto vojensko-politická organizácia ukázala najmä v posledných pár rokoch svoju pravú tvár a stala sa spolu so svojím vodcom USA hlavným nebezpečenstvom pre celosvetový mier. „Ihneď po páde ZSSR došlo napriek sľubom Rusku k rozširovaniu NATO na východ, čím sa Aliancia neustále približovala k ruským hraniciam. Ruská Federácia neustále vyjadrovala svoje nesúhlasné stanovisko, no danú situáciu ešte ako tak trpela. No po tom, čo USA s členskými krajinami NATO vpadli do Afganistanu, Iraku, Lýbie, finančne, materiálne a vojensky vyzbrojili teroristov v Sýrii a spolu s EÚ podporili a previedli ozbrojený puč na Ukrajine, sa začali vzťahy medzi Ruskom a NATO zhoršovať,“ podčiarkol.
Poukazuje na to, že zlom nastal najmä po tom, čo sa Štátna duma Ruskej federácie po ozbrojenom kyjevskom puči a demokratickom krymskom referende rozhodla o prinavrátení tohto polostrova (na ktorý si už USA a NATO nárokovali) späť do Ruska, po čom spustili západní politici a vojnoví štváči obrovskú protiruskú hystériu a neoficiálne začali voči Rusku druhú Studenú vojnu. „Situácia a vzťah medzi NATO a Ruskom sa odvtedy ešte viac zhoršili, a to najmä po tom, ako sa v septembri minulého roku členské krajiny NATO zhodli (samozrejme, pod tlakom USA), že v Pobaltsku a v Poľsku Aliancia postaví svoje základne a vytvorí jednotky rýchleho nasadenia,“ pripomína Martin Bago.
Hovorí, že akoby to nestačilo, velenie NATO zachádza v súčasnosti ešte ďalej a má už na stole plány na výstavbu svojich základní na území skoro všetkých členských štátov východného bloku. „Týkať sa to môže aj nášho územia, ktoré Aliancii len mimochodom s radosťou Lajčák a Kiska ponúkli! V tomto prípade už pôjde o priamu okupáciu našej republiky cudzími jednotkami! Dnes padli v USA (NATO oficiálne vyhlásilo, že sa ho to netýka) dokonca už aj prvé návrhy poskytnúť kyjevskému režimu smrtiace útočné zbrane v boji s vlastným obyvateľstvom,“ varuje autor článku.
Vysvetľuje, že aj preto bola v týchto dňoch oficiálne spustená petícia za vyhlásenie referenda o vystúpení Slovenskej republiky zo všetkých štruktúr NATO. „Hlavným zdôvodnením je nesúhlas s prítomnosťou vojsk NATO na našom území a nesúhlas s agresiou rozpínavej politiky USA voči suverénnym a nezávislým krajinám sveta! Petíciu spustila komunita Slovanské ženy – matky proti vojne.
Bez dobrej organizácie a spolupráce medzi občanmi petícia za referendum nezíska potrebných 350 000 platných podpisov a teda referendum o vystúpení Slovenska z NATO prezident Slovenskej republiky nevyhlási. Aj preto je veľmi dôležité začať sa organizovať a zbierať podpisy, či už v skupinkách alebo jednotlivo. Veľmi dobrou príležitosťou pre vyzbieranie veľkého počtu podpisov bude sobotňajšie referendum, pretože sa ho s najväčšou pravdepodobnosťou zúčastní masa ľudí, z ktorých väčšina bude určite ochotná podpísať sa pod túto petíciu! Treba si dať ale pozor na čitateľnosť každého podpisu, pretože každý jeden z nich bude pri sčítavaní veľmi dôležitý,“ prehlasuje Martin Bago.
Radí, že daný petičný hárok si treba vytlačiť a po vyzbieraní dostatočného počtu podpisov zaslať ľuďom z petičného výboru, ktorých adresy sú uvedené na petičnom hárku. „Petičný hárok si môžete stiahnuť aj tu:
Ak vám teda záleží na budúcnosti nás všetkých a na tom, aby sme my Slováci žili aj naďalej v mieri, nemuseli ísť bojovať za záujmy USA do nezmyselných vojen, aby Slovensko prestalo oficiálne podporovať sankčnú vojnu proti Rusku, nacistickú chuntu a vraždenie ľudí na východe Ukrajiny, vytlačte si vyššie uvedené petičné hárky a pomôžte so zbieraním podpisov. Ide o nás všetkých, ide o našu budúcnosť,“ vyhlasuje v závere autor článku Martin Bago.
eu