Lekárske záznamy zverejnené írskym Daily Mail ukazujú, že výskum bol realizovaný na 2051 deťoch v niekoľkých detských domovov a výsledky využili v praxi.
Michael Dwyer z Cork University School of histórie zistil údaje z desiatok tisíc archívnych materiálov a starých lekárskych časopisov. Našiel v nich aj súhlas tých, ktorí sa na týchto nezákonných pokusov testovania liekov a ich účinkov na deťoch podieľali.
Dwyer zistil, že testy boli vykonané krátko predtým než boli lieky vo Veľkej Británii ľahko dostupné. Do testovania boli zapojené detské domovy Bessborough, County Cork, a Sean Ross, detský domov v Opátstve Roscrea, County Tipperary.
“To, čo som našiel je iba špička ľadovca,” povedal. Skutočnosť, že správy o týchto štúdiách boli publikované v najprestížnejších lekárskych časopisov naznačuje, že tento druh experimentovania na človeku bol do značnej miery prijatý lekármi a uľahčovali ho aj orgány verejných detských domovov.
The Newstalk Breakfast v pondelok napísal, že takmer 300 detí, ktoré žili v opatrovateľských domovoch v 60. a 70. rokov boli použité ako pokusné králiky v zdravotníckych štúdiách. Írsko nemalo žiadne právne predpisy týkajúce sa lekárskych testov až do roku 1987.
Našiel bývalú chovankyňu z opatrovateľského domu Bessborough v Corku, pod menom Christiy. “Spomínam si na rozhovor s mojou mamičkou a opýtala som sa jej prečo robili toľko značiek na mojom tele. Povedala, že nevie. “Keď si prišla boleli ťa ruky, a tak som ti ich obviazala.”
“Mala som osem značiek od vakcín na rukách a dve na nohách. Väčšina ľudí z mojej generácie má jednu, prípadne dve, no nie toľko ako ja,” povedala Christy.
Vrcholom je šokujúce odhalenie z Tuan v západnom Írsku, kde iba pred niekoľkými dňami objavili masový hrob s takmer 800 deťmi. Väčšina bola zo zariadení pre slobodné matky. Telá ich detí boli nájdené v odpadových nádržiach bez rakvy.
Na neoznačený hrob narazila miestna historička Catherine Corlessová. Zhromažďovala informácie o domove pre matky s deťmi, ktorý tam fungoval v prvej polovici 20. storočia a prevádzkovali ho mníšky rádu Bon Secorus.
Na základe tohto objavu a lekárskych správ nariadil írsky premiér Enda Kenny ministrom hľadanie ďalších hromadných detských hrobov.
Dublinský arcibiskup Diarmuid Marti vyzval katolícku cirkev na nezávislé vyšetrovanie v Tuan, pretože domovy matiek z deťmi v Írsku od roku 1920 do roku 1960 prevádzkovala najmä táto.
“Musíme sa pozrieť na kultúru domov matiek s deťmi, pretože je podozrenie, že sa na nich uskutočňovali lekárske experimenty,” povedal počas víkendu pre rádio RTE. “Sú to veľmi komplikované a citlivé otázky, ale jediný spôsob, ako ozrejmiť toto obdobie našich dejín je, že vyjde pravda najavo.”
mž