Explózia štvrtého bloku jadrovej elektrárne zasiahla v roku 1986 Bielorusko v značnej miere. Podľa odborníkov je totiž znečistená rádioaktivitou takmer štvrtina bieloruského územia s viac ako 3600 mestami a obcami, kde žije viac ako 1,1 milióna ľudí, píše český server Novinky.cz.
Na okraji „zakázanej zóny”, teda zamoreného okolia, sa podľa agentúry AP predáva čerstvé mlieko. Jeho vzorku reportéri doniesli do minského laboratória, ktoré zistilo desaťnásobne vyššiu úroveň rádioaktívnych izotopov stroncia, než povoľuje norma bieloruského ministerstva poľnohospodárstva pre bezpečnosť potravín. Požitie potravín, ktoré sú kontaminované stronciom-90 môže spôsobovať onkologické a ďalšie ochorenia.
Farmár Nikolaj Čebenok, ktorý hospodári 45 kilometrov od Černobylu, pre AP uviedol, že od svojho stáda získava denne dve tony mlieka, z ktorého miestny podnik Milkavita vyrába hlavne syr parmezán, vyvážaný najmä do Ruska.
Firma Milkavita však odmieta, že spracováva rádioaktívne mlieko. Tvrdí, že jej vlastné testy preukazujú, že stopy rádioaktívnych izotopov v dodávkach sú hlboko pod normou.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko prehlásil, že Bielorusko má jedinečné znalosti a skúsenosti pri prekonávaní následkov jadrových katastrof, ktoré môžu byť vkladom pre rozvoj ľudskej civilizácie.
Lukašenko v roku 1994 pozastavil program presídľovania ľudí z okolia „zakázanej zóny“ a naopak spustil program rozvoja poľnohospodárskej výroby na tejto pôde. Jeho kroky kritizoval bieloruský výskumník Juryj Bandažeuski, ktorý bol uväznený na základe korupcie. Aktivisti za ľudské práva označili tento prípad za politický.
K černobyľskej havárii došlo 26. apríla 1986, v atómovej elektrárni na dnešnej Ukrajine, ktorá bola v tom čase súčasťou Sovietskeho zväzu. Katastrofa je považovaná za najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. Rádioaktívny mrak kontaminoval najmä oblasti dnešnej Ukrajiny, Bieloruska a Ruska.
Pred dvoma rokmi sa americkému fotografovi Phillipovi Grossmanovi podarilo zachytiť z vtáčej perspektívy pohľad na pustotu po nehode (viac TU). Malý zlomok pohľadu na Černobyľ a jeho okolie si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.