Berlín 30. august 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
Americký prezident Donald Trump tlačí Spojené štáty do konfliktu s čínskym vedením v spore o dovoz ocele
Americký prezident Donald Trump podľa správy v denníku Financial Times zamietol veľkorysú kompromisnú ponuku z Číny v spore o údajne nízke ceny čínskych výrobkov z ocele. Peking ponúkol zníženie nadmernej kapacity o 150 miliónov ton do roku 2022. Trump však tento návrh dvakrát odmietol a urobil tak aj napriek radám niektorých z jeho poradcov, uviedol FT citujúc osobu, ktorá je oboznámená so situáciou. Minister zahraničných vecí USA Wilbur Ross okrem iného požiadal o dohodu o urovnaní s ľudovou republikou.
Hovorkyňa Bieleho domu odmietla dať stanovisko k tejto informácii.
Vedúci predstavitelia 25 firiem z amerického oceliarskeho priemyslu nedávno požiadali Trumpa, aby uložil okamžité dovozné obmedzenia. “Potrebujeme naliehavú akciu,” píšu v liste Bielemu domu. Dovozy by sa museli znížiť, aby domáce odvetvie mohlo pracovať s trvalo udržateľným ziskom.
Nemenovaný zdroj oznámil FT, že tón medzi oboma krajinami by mohol byť drsný a možnosť obchodnej vojny zostáva. “Prezident sa rozhodol použiť oveľa rozsiahlejšie opatrenia. Ponuka Číny bola kompromisná. Ale ponuka Číňanov skresať veľké množstvo kapacity sa teraz stala bezvýznamnou, pretože prezident chce ísť iným smerom.”
“Trump je tvrdší ako väčšina jeho poradcov, ktorí požadovali zásadným spôsobom zlepšiť hospodárske vzťahy s Čínou, a je samozrejme sklamaný, že niektorí z jeho členov vlády sú zástancami tradičnej línie vzťahu a nie sú otvorení stratégii, ktorá by tieto vzťahy mala narušiť,” povedal Dennis Wilder, analytik bývalej Bushovej administratívy.
Ku konzultantom Trumpa, ktorí obhajovali tvrdý postoj voči Číne, patril podľa FT aj nedávno prepustený hlavný stratég Steven Bannon a obchodný konzultant Peter Navarro.
Bývalý analytik CIA tvrdí, že napätie medzi USA a Čínou v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne zosilnie. Správna vláda Trumpa po odchode Bannona bude mať pekelný postoj voči Pekingu. “Bannon bol múzou ekonomickej vojny proti Číne, ale to, že je preč, neznamená, že k nej nedôjde.”
Vláda USA v súčasnosti skúma, či by mala konať proti Číne z dôvodu údajného porušenia pravidiel duševného vlastníctva.