Vysokopostavený poradca Bieleho domu a člen Rady pre národnú bezpečnosť poradil americkému prezidentovi Barackovi Obamovi zmeniť stratégiu USA v Sýrii: Bloomberg hlási s odvolaním sa na anonymných úradníkov, ktorí tvrdia, že zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada nie je aktuálne vymáhateľné. Preto by Američania mali zrušiť svoj vojenský záväzok. Namiesto ďalších bômb by malo byť do stredu stratégie postavené obnovenie poriadku a zásobovanie obyvateľstva – a to by zastavilo masívne vlny utečencov z regiónu. Zdá sa, že Obama sa rozhodol ísť touto cestou: americký prezident zrušil vojenský program v objeme 500 miliónov dolárov, ktorého úlohou bolo cvičiť a zbrojiť sýrske teroristické skupiny, píše New York Times. Nezdá sa, že tento spôsob vedenia vojny bol veľmi úspešný: 54 Američanmi vyškolených bojovníkov bolo nedávno napadnutých a zajatých teroristickou organizáciou Jabhat al-Nurse, píše Guardian. Táto skupina bola financovaná z peňazí amerických daňových poplatníkov.
V poslednej dobe došlo k obratu aj v EÚ: Brusel dúfa, že ruská intervencia bude slúžiť na de-eskaláciu situácie v Sýrii. Jean-Claude Juncker je za obnovu normálnych vzťahov s Ruskom. Obama (rovnako ako Josh Rogin a Eli Lakeová v ich analýze pre Bloomberg) je toho názoru, že ďalší vojenský zásah v Sýrii by mal za následok vysoký počet úmrtí a vysoké náklady. Obama je v tomto podporovaný americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym a veľvyslankyňou OSN Samanthou Powerovou. Powerová je uznávanou odborníčkou v odbore etnických čistiek. Pred rokmi napísala prácu o genocíde v Somálsku a je považovaná za obozretnú odporkyňu násilného riešenia konfliktov.
Bloomberg uviedol, že Rusi pripravili spojenectvo s Irakom a Iránom pred pár mesiacmi. Je úplne nepochopiteľné, prečo nebola americká vláda informovaná. V Kongrese začína tvrdá debata o možných zlyhaniach amerických tajných spravodajských služieb. Správa Bloomberg odhalila ďalší zaujímavý detail: agentúra píše, že CIA priamo podporuje bojové skupiny v Sýrii. Konkrétne skupina al-Ezzah Tajamu je menovaná ako partner CIA. Spravodajské služby a neokonzervatívci sa snažia zachovať si v tejto trápnej situácii tvár a hovoria, že Rusi nebojujú proti IS, ale proti organizáciám podporovaným americkou službou.
Aj NATO má v tejto situácii na ruke zlé karty a teraz sa chce sústrediť na obranu EÚ. Tajomník Stoltenberg trochu pateticky uistil občanov krajín NATO, že NATO ich bude vždy chrániť. Krajiny NATO v EÚ sa však pravdepodobne budú orientovať na vyhlásenie Junckera: prezident EÚ povedal, že Spojené štáty by nemali naďalej “diktovať”, aký vzťah by mala mať Európska únia s Ruskom.
Neokonzervatívci tvrdia, že Rusi oklamali svet o skutočných zámeroch intervencie na Blízkom východe. Prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa teraz ponúka možnosť vyvrátiť tieto hlasy. V prípade, že ruský útok uspeje, Putin sa musí rýchlo prepnúť na politické riešenie. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov a jeho americký náprotivok Kerry spolu rozprávali na túto tému vo štvrtok. Ešte pred útokom Rusi oznámili svoj zámer začať diplomatickú iniciatívu. To však v prvej fáze leteckých úderov nebolo viac diskutované.