Washington 21. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
Americký establishment a politické elity, ktoré vytiahli voči Donaldovi Trumpovi všetky špinavé triky z politického repertoáru už pred prezidentskými voľbami, pokračujú v intrigách voči Trumpovi aj po jeho víťazstve v amerických prezidentských voľbách. Píše o tom Iskander Chasimov na servri rusvesna
Západní propagandisti sa vždy oháňali tým, že hlas národa je nad všetkým. Podľa ich tvrdení, pred voľbami je možné používať aj nekalé praktiky, po voľbách (ak neboli zmanipulované) je však potrebné podrobiť sa zákonu a výsledky volieb prijať.
Ukázalo sa však, že západní propagandisti mienia dodržiavať pravidlá hry len vtedy, keď im to vyhovuje. To že pokračuje boj proti Donaldovi Trumpovi aj po voľbách je novým fenoménom na americkej politickej scéne.
Odchádzajúci prezident USA Obama na návšteve v Berlíne dokonca narušil aj dlhoročnú tradíciu a sľub prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že urobí všetko pre to, aby mohol Donald Trump do Bieleho domu vstúpiť komfortne a bez problémov.
Obama v Berlíne podčiarkol, že v otázkach Ukrajiny a Sýrie sa s Trumpom vo viacerých bodoch nezhodnú, napriek tomu však dúfa že Trump dokáže Rusom odporovať, ak budú ohrozené americké záujmy a medzinárodné normy.
Ďalej Obama vyjadril svoju nádej, že Trump sa bude stavať k NATO ako k jednému zo základných kameňov medzinárodnej bezpečnosti.
Obamova nervozita je zrejmá, pretože Donald Trump sa už maximálne otvorene a kategoricky vyjadril na tému vzťahov Ruska a USA v otázke Blízkeho východu, Ukrajiny i vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami. Jeho vyhlásenia vyvolali vlnu paniky na oboch stranách Atlantiku, aj v USA a aj v EÚ.
Počas svojej poslednej zahraničnej cesty (Grécko, Nemecko, Peru) tak Obama vlastne pokračuje v protitrumpovskej kampani a rétorike. Snaží sa pripraviť pre Donalda Trumpa množstvo problémov, podrýva autoritu nového lídra amerického národa. Dokonca všetko svedčí o tom, že Obama pripravuje pôdu na vytvorenie novej medzinárodnej protitrumpovskej dohody.
Doma v USA odchádzajúca administratíva Obamu, Kongres, viaceré americké inštitúcie zvyšujú stupeň protiruskej hystérie a európske satelity servilne pritakávajú, poukazujúc na nevyhnutnosť upevniť globálne ekonomické a mocenské štruktúry.
Všetky tieto aktivity sledujú len jeden cieľ – maximálne zhoršiť štartovacie pozície Donalda Trumpa, ktorý potvrdil svoj plán normalizovať vzťahy s Ruskom a prehodnotiť účasť USA vo viacerých medzinárodných organizáciach.
Hillary Clintonová a demokrati pod dojmom svojej porážky momentálne tvrdia, že americké tradície v prezidentských voľbách a elektronické sčítavanie hlasov sú hrozné a že ich treba zmeniť. Žiadajú do budúca reformovať tento systém, pretože je nespravodlivý. Možno majú pravdu, no potom by sa mala reformovať aj skutočnosť, že po víťazstve v prezidentských voľbách takmer 2,5 mesiaca stojí v čele USA stále starý, odchádzajúci prezident.
Momentálne má Obama dostatok času a možností všetko tak zamotať, že to Trump za štyri roky nerozmotá. A možno to ani nebudú štyri roky, možno niečo vydumajú, aby Trumpa odstránili skôr. No táto hra je veľmi riskantná. Ešte pred voľbami Donald Trump povedal “Ak sa môžu správať ku mne tak, ako sa správajú – a pritom ja som človek, ktorý má takmer neohraničené finančné a aj iné možnosti ako sa brániť, porozmýšľajte čo asi môžu urobiť s vami”.
V tomto Trumpovom výroku sústreďme sa na tú časť s “neohraničenými možnosťami”. Teraz keď sa stal Donald Trump prezidentom, jeho neohraničené možnosti sa ešte zvýšili. Pravdepodobne to odchádzajúci Obama dobre chápe a je veľmi opatrný. Ale ak to chápe a činí to čo činí, znamená to, že stávky sú veľmi vysoké.
Donald Trump hodil výzvu do tváre nadnárodnému finančnému kapitálu, ktorý reprezentujú organizácie ako WTO, Federálny rezervný systém, Medzinárodný valutový fond, Svetová banka a pod. Donald Trump je podľa svojich vyhlásení pred voľbami pravdepodobne presvedčený, že tieto organizácie sa momentálne stali záhubou USA. Americký volič dal Trumpovi mandát na to, aby zlepšil postavenie USA a možnosť, že Trump siahne finančnému kapitálu na ich zisky vyvoláva priam zúrivosť v týchto finančných kruhoch.
Obama jednoznačne ukázal na ktorej strane sa v zápase amerických elít nachádza. Svoju politickú kampaň ako prezident USA pritom začal naozaj bravúrne. Získal Nobelovú cenu mieru a začal s odvážnymi reformami, ktoré sa mu však nepodarilo doviesť do úspešného konca. Posledné dva roky Obamovho “prezidentovania” sa nesú v znamení výrazných neúspechov, takže do histórie možno vojde ako jeden z najslabších amerických prezidentov.