“Všetci viete o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Indiou. Toto strategické partnerstvo sa zachová,” povedal námestník ministra zahraničia Sujata Singh z Indie. Takto odpovedal na žiadosť novinárov, aby okomentoval vyhlásenie Obamu, ktorý pred niekoľkými hodinami po rokovaní s indickým premiérom Narendramom Modim vyjadril “hlboké znepokojenie nad porušením prímeria na Ukrajine” a znovu vyzval “aj naďalej vyvíjať tlak na Rusko.”
Koniec koncov ako poznamenávajú odborníci, programovým minimom Obamovej návštevy nebola v prvom rade úloha ovplyvniť postoj Naí Dillí k Moskve, ale skôr obnoviť ochromené vzťahy, ktoré sa dostali na bod nula po škandalóznej diplomatickej komunikácii Washingtonu s Naí Dillí.
“V zásade je ťažké ovplyvniť indickú politiku” – je presvedčený, orientálny novinár Alexej Kuprijanov. “India je veľký, nezávislý štát, ktorý ašpiruje na úlohu mocnosti a pri rozhodovaní o zahraničnej politike spravidla vychádza zo svojich vlastných záujmov. To nie je krajina tretieho sveta, ktorá sa v prípade potreby možno dá podplatiť. Je to veľká krajina, jeden zo svetových lídrov XXI. storočia. Indická zahraničná politika nikdy nerobí žiadne náhle rozhodnutia. Okrem toho sa Naí Dillí nikdy dramatický nezbližuje a nikdy sa neorientuje iba na jedného partnera. Takto si India snaží udržať nezávislosť v zahraničnej politike.”
V poslednej dobe ochladli vzťahy medzi Indiou a Spojenými štátmi, ktoré sa začali lámať uprostred škandálu s indickou diplomatkou Devyani Khobragadeová v New Yorku, keď občianku Indie, zatkli a držali vo väzení, pretože predpokladali, že by mohla klamať americkým orgánom kvôli získaniu víza pre jej slúžku. V Indii takéto zaobchádzanie s ich diplomatkou nazvali “barbarským”. “Počas tejto návštevy Barack Obama a Narendra Modi sa dohodli na zmluve o dodávkach jadrových technológií, a jadrového paliva, povedal Kuprijanov. Avšak, podľa jeho názoru, tieto dohody sú dokladom multivektorovej politiky Indie, a nie globálnej zmeny kurzu..
jf