Obama a Abdalláh II. sa zároveň zhodli, že politický proces v Sýrii na ukončenie občianskej vojny a boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) sú pre nich hlavnými prioritami, informovala agentúra AP.
Obama povedal, že ak prímerie povedie k zníženiu násilností, poslúži to ako základ pre dlhodobejšie prímerie. Zastavenie nepriateľských akcií podľa neho umožní USA a ich partnerom, vrátane Ruska, zamerať sa na IS.
Obaja lídri hovorili aj o pomoci sýrskym utečencom. OSN ich registruje v Jordánsku približne 635.000. Celkovo utieklo zo Sýrie od vypuknutia konfliktu v roku 2011 zhruba 4,7 milióna ľudí. Jordánsko žiadalo o väčšiu pomoc, aby zvládlo prílev utečencov.
“Keďže je naďalej otvorené pomoci ľuďom v núdzi, bude mať v Spojených štátoch silného partnera,” uviedol Obama na adresu Jordánska.
“Odchádzam z Washingtonu s veľkým optimizmom, čo sa týka úrovne podpory zo strany Spojených štátov,” dodal Abdalláh II.
Dohoda o prímerí, vypracovaná Spojenými štátmi a Ruskom, má vstúpiť do platnosti v sobotu 27. februára. Dohoda o “zastavení nepriateľských akcií” v Sýrii sa netýka extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), sýrskej odnože al-Káidy nazývanej Front an-Nusra ani žiadnych iných milícií, označených Bezpečnostnou radou OSN za teroristické skupiny.