Bratislava 24. októbra (TASR) – Pravidlá pre výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) sa majú od januára budúceho roka zmeniť. Tá vyjadruje náklady spotrebiteľa na daný úver a slúži pri porovnávaní výhodnosti jednotlivých úverových produktov. Navrhuje to rezort financií a dnes zmenu legislatívy definitívne schválil parlament.
V rámci novely zákona o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov chce ministerstvo zmeniť predpoklady na výpočet RPMN, keďže pôvodné pravidlá totiž podľa zistenia Európskej komisie (EK) už nie sú dostatočné na jednotný výpočet tejto miery. Pravidlá je takisto potrebné prispôsobiť aktuálnej obchodnej situácii na trhu.
"Z tohto dôvodu je potrebné tieto predpoklady doplniť o nové ustanovenia týkajúce sa výpočtu ročnej percentuálnej miery nákladov pri úveroch bez pevne stanoveného trvania či opakovane plne splatných," uvádza v materiáli rezort financií. Ak ide napríklad o povolené prečerpanie na bankovom účte a doba trvania prečerpania nie je známa, RPMN sa vypočíta na základe predpokladu, že trvanie spotrebiteľského úveru je 3 mesiace.
Súčasťou návrhu zákona je aj zavedenie špeciálneho režimu pre úvery, ktoré poskytujú banky, alebo pobočky zahraničných bánk vlastníkom bytov alebo nebytových priestorov, zastúpených správcom alebo spoločenstvom vlastníkov. "Cieľom je zaistiť vlastníkom bytov alebo nebytových priestorov vyššiu ochranu, keďže v drvivej väčšine ide o spotrebiteľov," vysvetľuje ministerstvo.
V tejto súvislosti rezort novelizuje aj zákon o platobných službách, čím chce umožniť vlastníkom bytov alebo nebytových priestorov získať bezplatne raz ročne výpis z účtu bytového domu. Má to byť možné na základe žiadosti, a to aj bez súhlasu bytového spoločenstva alebo správcu domu.
Vďaka pozmeňovaciemu návrhu poslankyne Heleny Mezenskej (OĽaNO) k tomuto zákonu, ktorý si získal podporu naprieč politickým spektrom, by sa malo obmedziť ďalšie nadmerné zadlžovanie Slovákov. V prípade, že banka prípadne iná nebanková inštitúcia zanedbá odborné posúdenie bonity klienta, bude sa jej úver považovať za bezúročný a bez poplatkov.
Plénom zároveň prešiel aj návrh poslankyne Mezenskej, ktorým sa ustanovuje výška sumy úveru, pri ktorej môže spotrebiteľ splatiť úver bez poplatku, na 10.000 eur. Podľa Mezenskej umožňuje táto limitná suma aj priemerne zarábajúcemu spotrebiteľovi vložiť všetky svoje finančné prostriedky do predčasného splatenia nevýhodného úveru a zabráni sa tak vytvoreniu dlhovej špirály.