“Podám novelu zákona na to, aby premlčanie sexuálneho deliktu voči deťom nebolo možné, alebo aby bolo v takom rozsahu, aby sme mohli delikventov odhaliť,” avizoval na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR poslanec OĽaNO Branislav Škripek. O presnom spôsobe, akým chce zákon upraviť, bude ešte podľa jeho slov diskutovať s právnikmi.
K takémuto kroku Škripeka podnietil škótsky aktivista Matthew McVarish, ktorý je európskym veľvyslancom organizácie Zastavme to ticho, zastavme sexuálne zneužívanie detí. Sám bol v detstve obeťou sexuálneho zneužívania, preto kráča pešo už 16.000 kilometrov a chce navštíviť každé hlavné mesto Európy, aby upozornil na tento problém. Prišiel aj do Bratislavy a bol hosťom na tlačovej konferencii poslancov OĽaNO.
“Chcem vzbudiť záujem verejnosti, aby sme podnietili prevenciu voči sexuálnemu zneužívaniu detí,” vyhlásil McVarish. V rôznych krajinách Európy existuje podľa neho rôzna doba premlčania týchto skutkov a preto chce, aby bola odstránená vo všetkých európskych štátoch.
zf