Podľa amerického veľvyslanca, dôvodom ochladenia vzájomných vzťahov sa stali kroky Moskvy na zahraničnopolitickej scéne a ruský zásah do volieb amerického prezidenta v roku 2016.
“Nechcel by som určiť jednu príčinu, no musím povedať že zasahovanie Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016 zohralo dôležitú úlohu. Myslím si, že v Rusku nedoceňujú aké to malo následky na voľby a takisto na ľudí. V USA je voľba prezidenta svätou vecou. Musíme veriť, že tento systém je postavený na dôvere a bezpečnosti. Akýkoľvek pokus zničiť tento systém, sa zo strany USA vníma ako krajne nemiestny krok ” uviedol americký diplomat.
Ďalším dôvodom ochladenia vzťahov podľa Huntsmana je vývoj situácie na Ukrajine.
Zásahy Ruska do amerických prezidentských volieb nedokázali americkí rusofóbi hodnoverne dokázať, rovnako ako nemôžu dokázať úzke zväzky Donalda Trumpa s Moskvou. Tieto informácie kategoricky odmieta Biely Dom i Kremeľ, informácie o ruskom zásahu do amerických prezidentských volieb a úzkych vzťahov Donalda Trumpa s Moskvou presadzujú rusofóbne americké elity a nimi ovládané mainstreamové média. Tieto neoverené informácie sa nesú v najlepšom duchu goebbelsovskej propagandy.
Podľa Huntsmana je dôvera medzi Ruskom a USA na nule. “Len čo som začal pracovať, môžem povedať že dôvera je proste na nule. A dôvera je predpoklad pre spoluprácu a zlepšovanie vzťahov nielen medzi ľuďmi, ale aj krajinami. Bez dôvery nemožno nič urobiť” uviedol americký diplomat.
John Huntsman má pravdu. Rusko naozaj nemôže USA dôverovať. Američania porušujú všetky medzinárodné dohody a zákony, bez vypovedania vojny v posledných cca 20 rokov bombardovali Juhosláviu, Lýbiu, Irak, Sýriu, Afganistan. Do Sýrie ich nepozval ani legitímny prezident Bašár Asad a nemajú ani mandát OSN, aby v Sýrii zasahovali Američania zinscenovali majdan na Ukrajine, podporovali Gruzínsko v útoku na Osetínsko v roku 2008, podporovali teroristov v Čečensku (1994 – 2004), ktorých už Rusko zlikvidovalo, počas Gorbačova a Jeľcina sa Američania snažili Rusko zničiť a rozdeliť na niekoľko štátov, len preto, aby ovládli bohaté ruské zdroje.
Američania sa správajú arogantne a ich tvrdenia o ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb sú nepravdivé. Ak by Rusko naozaj zasiahlo do amerických prezidentských volieb, bol by to prejav vážnej bezpečnostnej krízy v USA a znamenalo by to, že nefunguje ani FBI a ani CIA, pretože umožnili ruským tajným službám ovplyvniť americké prezidentské voľby.
Američanom sa v posledných rokoch výrazne v svetovom meradle nedarí a vplyv v USA upadá. Americké elity sa nedokážu s touto skutočnosťou zmieriť a preto démonizujú Rusko. V jednom však majú Američania pravdu, rusko-americké vzťahy sú naozaj chladné a ak sa Američania nestanú znovu dôveryhodnými partnermi, zlepšovanie vzájomných vzťahov nebude na programe dňa. Ruský prezident Vladimír Putin jasne ukázal, že Rusko bude viesť svoju vlastnú zahraničnú politiku bez ohľadu na to, či sa to Američanom páči, alebo nepáči a bez ohľadu na dôveru vo vzájomných rusko-amerických vzťahoch.
Rusko je pripravené aj na eventualitu, že vzájomné vzťahy ostanú na mrazivo nízkej úrovni. Americké sťažnosti sú dôkazom skutočnosti, že situácia sa aj naďalej vyvíja v americký neprospech a to treba vnímať ako pozitívnu informáciu.
Už sú minulosťou americké arogantné vyhlásenia a diktovanie amerických podmienok celému svetu. Dnes musia Američania riešiť nedôveru v rusko-amerických vzťahoch a musia sa snažiť zastaviť americký úpadok v dôležitých geopolitických oblastiach, ako aj množstvo vnútorných problémov.