Momentálna situácia v Sýrii vyzerá nasledovne. V provincii Aleppo sa minulý mesiac potichu aktivizovali Turci, ktorých cieľom je brzdiť Kurdov. Turci sú pripravení zasiahnuť aj vojensky voči západnej enkláve Kurdov v Sýrii. Ankara viedla rozhovory s Moskvou a uviedla viacero argumentov, ktorými sa snažila odôvodniť svoj postup. Kurdi, ktorí sú si vedomí nebezpečenstva hroziaceho zo strany Turkov sú pripravení časť získaných pozícii odovzdať Rusom a Asadovi (vrátane mesta Afrin), len aby medzi kurdskými a tureckými pozíciami vytvorili nárazníkovú zónu pod kontrolou Rusov a Sýrčanov. Kurdi sa evidentne nespoliehajú na Američanov.
Rusi a Kurdi uzavreli kompromis, Sýrčanom samozrejme vyhovuje, že Kurdi odovzdávajú pod kontrolu oficiálneho Damasku časť získaného územia. Takýto kurdský postup oslabuje pozície proamerickej sýrskej opozície a podľa viacerých analytikov sa tak pripravuje prototyp budúceho riadenia kurdskej časti územia v povojnovej Sýrii.
Vo východných častiach provincii Hama a Homs minulý týždeň pokračoval úspešný postup vládnych síl voči ISIS.
Najsilnejší úder dopadol v smere na mesto Akerbat. Sýrska armáda útoči z troch smerov, zo severu, západu a z juhu, jej cieľom je vyčerpať rezervy teroristov a nakoniec teroristov uzavrieť v kotli. Teroristi sa napriek vysokým stratám zatiaľ držia, no ich obrana už získala vážne trhliny a je len otázkou času, kedy sa úplne zrúti. Nasledovať bude začisťovacia operácia, pri ktorej sýrske vládne jednotky, ich spojenci a ruské i sýrske letectvo zlikvidujú zvyšky utekajúcich teroristov.
Sýrske vládne jednotky pokračujú v tlaku na teroristov v blízkosti Palmýry a v oblasti as-Suhna. Mesto as-Suhna je poslednou oázou, za mestom začína nehostinná pustina nachádzajú sa tu však plynové polia, ktoré majú veľký strategický význam. K totálnej kontrole plynových polí je potrebné ešte vyčistiť pás približne 17 km. Útoky na Akerbat, al-Heil a as-Suhna v približne rovnakom čase znemožňujú teroristom ISIS presúvať zálohy a nútia teroristov bojovať v nevýhodných podmienkach. Ak sa útoky skončia úspešne, po preskupení sýrskych vládnych jednotiek bude nasledovať vyčistenie priestoru a ovládnutie významnej dopravnej tepny Rakka – Palmýra.
Sýrske vládne sily sa utešene rozrastajú, posledné víťazstvá zvýšili počet mužov v sýrskej armáde. Čoraz viac mužov vstupuje do sýrskych vládnych jednotiek a muži s bojovými skúsenosťami dopĺňajú elitné sýrske bojové útvary na fronte.
Zvýšenie početného stavu umožnilo viesť bojové operácie v širšom meradle, momentálne sa už sýrska ofenzíva nenesie len v znamení kontroly logistických a dopravných tepien. Kým sýrske vládne jednotky nemali dostatok mužov, vždy zahnali teroristov len do pustiny, teroristi potom neočakávane napádali s presilou jednotlivé blokposty sýrskej vládnej armády a narušovali zásobovanie vládnych jednotiek.
Narušovanie zásobovania prinášalo so sebou problémy na bojovej línii a oslabovanie útočného postupu sýrskych vládnych oddielov a ich spojencov. V posledných týždňoch dostatok mužov umožňuje nielen teroristom spôsobiť vysoké straty, ale sýrske vládne jednotky prenasledujú teroristov ISIS aj do púšte, kde ich za pomoci ruského a sýrskeho letectva zlikvidujú.
Posledné útoky sýrskych vládnych jednotiek, útoky raketami Kaliber a CH-101 zlikvidovali veliteľské centrá a skady teroristov. Teroristi ISIS už pociťujú veľký nedostatok mužov, nedostatok pohonných hmôt a takisto streliva. Katastrofálna je podľa informácii sýrskej rozviedky situácia teroristov ISIS so zdravotným materiálom a lekárskou pomocou. Chalifát už nedokáže držať územia a nemá čo postaviť proti sýrskym jednotkám. Preto teroristi skracujú frontovú líniu a opúšťajú celé oblasti, len aby získali dostatok záloh, ktorými by sa pokúsili zastaviť postup sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov.
Sýrske vládne jednotky momentálne kontrolujú už aj veľkú časť iracko-sýrskej a sýrsko-jordánskej hranice. V provincii Kuneitra sýrske vládne jednotky útočili v oblasti Ahmedia, sýrske vládne jednotky dosiahli cenné strategické víťazstvo.
V posledných hodinách sa uskutočnil rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Hamburgu. Obaja lídri sa dohodli na zastavení paľby medzi znepriatelenými stranami v tejto oblasti. Dohliadať na prímerie majú členovia ruskej vojenskej polície.
Prečo sa odrazu stali Američania takými prítulnými? Všetko je veľmi jednoduché, sýrske vládne jednotky prerezali spojenie medzi Kurdami a proamerickými silami. Americké predstavy, že sa podarí udržať severo-južný koridor medzi Kurdami a proamerickými sunnitami sa ukázali byť nereálnymi. Turci úspešne čistia Idlib od proamerických síl, v provincii Kuneitra protiasadovské skupiny podporované Izraelom utrpeli vysoké straty, takže ich muselo zachraňovať pred totálnym zničením izraelské letectvo. Sýrske jednotky sa už opätovne nachádzajú v blízkosti Golanských výšin a v blízkosti jordánskej hranice, čo je pre Izrael veľmi nepríjemné.
Takže v situácii, keď sýrske vládne jednotky úspešne likvidujú rýchlym tempom proamerické alebo proizraelské skupiny, sa prímerie z pohľadu USA ukazuje byť logickým a nutným krokom. Američania už nemajú v Sýrii dostatok zdrojov riešiť situáciu za pomoci svojej zástupnej sýrskej protiasadovskej armády, preto súhlasia s prímerím v provinciách Kuneitra a Daraa.
Čo bude nasledovať ďalej, uvidíme. Jednoznačne však netreba Washingtonu dôverovať, pretože tak ako v minulosti Američania budú robiť všetko preto, aby sa ich zástupná armáda posilnila, preskupila sily, prípadne získala novú podporu. Američania neutrpeli ešte tak veľké straty, že by sa museli zo Sýrie stiahnuť.Totálne však zapadli do trasoviska bojov z ISIS a nedokážu boj proti ISIS doviesť do úspešného konca. Tento boj proti ISIS ich núti míňať zdroje v Sýrii, bojom s teroristami ISIS strácajú čas a svoje sily. Pokiaľ ISIS nepadne, Asad môže vylepšovať svoje pozície aj v iných oblastiach Sýrie a nemusí brať na názory USA výraznejší ohľad.
Celkovo sa sýrska kampaň aj po stretnutí Vladimíra Putina a Donalda Trumpa v Hamburgu predlžuje a boje v Sýrii budú pokračovať aj v najbližšom období
Jurij Podoljak