Poľsko 11. decembra 2014 (HSP/Screenshot:Youtube)
Okrem Čechov čelili nórskému sociálnemu systému aj Poliaci
Pred časom sme zverejnili článok o prípade Češky Evy Michalákovej (viac tu), ktorej nórsky sociálny úrad Barnevernet odobral dvoch synov. Žena čelila tiež podozreniu, že chce obísť legálnu cestu návratu a svojich vlastných synov chce uniesť. Michaláková musela následne polícii vysvetľovať, že tento krok neplánuje.
Pani Michaláková nie je prvou cudzinkou, ktorej Barnevernet odobral v Nórsku deti. Sociálnemu systému musia čeliť mnohí cudzinci, ktorí prichádzajú do škandinávskej krajiny s odlišnými rodinnými hodnotami. Ďalším príkladom je poľská rodina, o ktorej informuje český portál Nova.cz. Rodina Rybkowých však vzala osud do vlastných rúk a nečakala na rozhodnutie nórskych úradov.
Za smútok z babičkej choroby do pestúnskej rodiny
Problém poľskej rodiny žijúcej v Nórsku sa začal v roku 2010, keď v jeden deň bola malá Nikolka v škole veľmi smutná. V Poľsku jej umierala babička a jej rodičia jej o tom povedali. To však nemali robiť, pretože rozprávať deťom o chorobách blízkych je v Nórsku rizikom. Na tuto skutočnosť upozornil na svojom blogu aj Čech žijúci v Nórsku Andrej Ruščák, ktorý ozrejmil aj ďalšie rizikové faktory vedúce k odobratiu detí (viac tu).
Po tom, čo sa učiteľka dozvedela príčinu smútku, vyhodnotila, že dievčatko kvôli rodičom utrpelo psychický otras, a preto bude najlepšie, keď bude okamžite zverené do starostlivosti Bernevernetu. To, čo sa skutočne deje, zistili rodičia až keď sa Nikolka nevrátila zo školy.
Sociálne úrady odmietli akceptovať, že v Poľsku je normálne, ak sa s deťmi hovorí o starobe, chorobe či umieraní. Na základe nórskych zákonov putovalo dievčatko do pestúnskej rodiny. Matka Helena a otec Arkadiusz využili všetky legálne možnosti, aby došlo k návrtu ich dcéry. Márne.
Dievčatko sa z domu pestúnskej rodiny dostalo po lane
Rodičia sa preto rozhodli obrátiť na súkromného detektíva Krzysztofa Rutkowského. Podľa informácií Nova.cz ide o ostrého muža, ktorý prešiel armádnym výcvikom. Jeho úlohou bolo v prípade Rybkowých uniesť dieťa z nepriateľsky naladeného prostredia a dostať ho za hranice. Na dlhé a detailné plánovanie akcie však nebolo mnoho času.
Rodiča pri jednom z mála stretnutí s dcérou vysvetlili, aby sa nebála mužov, ktorí ju prídu vyslobodiť. Rodičia dali Nikolke mobilný telefón, ktorý dieťa ukrylo a čakalo na inštrukcie.
Rutkowského tím zmapoval dom pestúnov a zistil že okno v Nikolkinej izbe je vo výške šesť metrov. Následne dostalo dievčatko inštrukcie, že v noci na jej parapete pristane lano, ktoré musí pripevniť na posteľ. Potom vliezlo do pripravenej slučky a Poliaci ju dostali dole na zem. „Nebála som sa, verila som rodičom a urobila som to, čo mi povedali,“ zverejnila Nova.cz vyjadrenie malého dievčatka.
Následne sa muži aj s dievčatkom presunuli do susedného Švédka, kde ich čakali rodičia. Rutkowski neskôr uviedol, že každé diaľničné mýto pre nich predstavovalo miesto, v ktorom mohol plán stroskotať. Po stretnutí s rodičmi odletela rodina do Poľska.
Útek z raja
Keď pestúni zistili, že Nikolka je preč, zalarmovali nórsku políciu. Tá nechala uzavrieť celé mesto, ale dievčatko už bolo v bezpečí.
Nórske kráľovstvo následne žalovalo rodičov za únos vlastnej dcéry a požadovalo, aby Poľsko vydalo dieťa. Poľský súd v Štetíne požiadavku zamietol a rodina Rybkowých teraz žije spokojne v Poľsku.
Z únosu vznikol krátky dokumentárny film s názvom Ucieczka z raju (Útek z raja).
Po návrate do Poľska sa uskutočnila tlačová konferencia. Krátky záznam si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:
ru