Nórsko 14. mája 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:sxc.hu)
Intervencia Slovenska
Nórska sociálna služba Barnevernet odobrala v marci tohto roka nórsko-slovenskému páru dva a pol mesačnú dcéru menom Maxine. Dôvodom odobratia bol údajný nedostatočný očný kontakt matky s dieťaťom. Informáciu zverejnil český portál Echo24.cz odvolávajúc sa na informácie Petičného výboru na podporu rodiny Michalákovej (viac o českej kauze si môžete prečítať TU).
Aktuálne sa matka môže s dcérou stretávať raz za 14 dní. Stretnutie trvá jednu hodinu. Malé bábätko mohla matka nakojiť len raz.
Keďže otcom dievčatka je Slovák, v prípade intervenovalo i Slovensko.
Pomoc starej mamy
Matka malej Maxine, ktorú sa Barnevernet rozhodol odobrať, po prekonaní zápalu mozgových blán nepočuje. To nórsko-slovenskej rodine len priťažilo. Podľa správy petičného výboru Barnevernet totiž žiadal, aby sa rodina presťahovala do špeciálneho centra určeného na pozorovanie. Rodičia to odmietli, pretože matkin handicap nepovažovali za tak závažný a pre otca by to znamenalo každodenné niekoľkohodinové dochádzanie do práce.
Rodičia chceli vzniknutý problém riešiť príchodom starej mamy zo Slovenska, ktorá mala páru s výchovou dieťaťa pomôcť. Avšak deň pred jej príchodom bolo dieťa odobraté.
Zvýšenému záujmu zo strany nórskej sociálky čelila rodina dlhodobo. „Máme k dispozícii detailný zoznam pravidelných a neohlásených (i nočných) návštev, ktoré pracovníčky Barnevernetu absolvovali, a ktorými rodinu začali okamžite po narodení dieťaťa obťažovať. Rodina postupovala podľa ich pokynov,“ zverejnil portál Echo24.cz vyjadrenie zástupcu petičného výboru Pavla Hasenkopfa.
“Vrcholom je, že proti matke použili jej vlastné detstvo, pretože sama od svojich troch rokov vyrastala v nórskej pestúnskej starostlivosti. Ako posledný argument figuruje v správe obava o jej psychické zdravie,” dodal pre český portál Novinky.cz Hasenkopf.
Strach z medializácie
V prípade intervenovalo aj Slovensko, ktoré požaduje, aby bolo súčasťou prípadu ako samostatná strana sporu.
Prípad sleduje slovenské Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. “V zmysle medzinárodných dohôd robí centrum všetky kroky na ochranu maloletých, ktoré sú v najlepšom záujme dieťaťa. Prípadom sa zaoberá od jeho začiatku a aktívne sleduje vývoj v celej kauze. Konečné slovo v celej kauze bude mať súd,” uviedla riaditeľka centra Andrea Cisárová v písomnom stanovisku zaslanom českému portálu Novinky.cz.
Prípadom sa má zaoberať aj Európsky parlament. Žiadosť o pomoc dostal tiež slovenský prezident Andrej Kiska, ktorému matka Slováka zaslala list.
Na podporu rodiny vznikli aj rôzne iniciatívy, ktoré usporadúvajú finančné zbierky. Na sociálnych sieťach zároveň vzniklo niekoľko podporných stránok, napríklad Vráťte Maxine rodičom.
Ohľadom prípadu je zatiaľ zverejnených len málo informácií. Známe je len meno odobratého bábätka. Rodičia nechcú zverejniť svoje priezvisko, pretože sa údajne bola, že značná medializácia prípadu by im v súboji s úradmi mohla uškodiť.
Najbližší súd čaká rodinu začiatkom júna.
ru