Nitra 10. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Pri objavovaní nových lokalít si vedci veľa sľubujú aj od leteckého laserového skeneru Lidar
Slovenským vedcom sa tento rok podarilo objaviť množstvo nových archeologických lokalít. Podľa slov riaditeľa Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) v Nitre Mateja Ruttkaya sa vďaka terénnym prieskumom dosiahli zaujímavé výsledky, ktoré môžu priniesť nové poznatky o histórii Slovenska v rôznych obdobiach a regiónoch.
“Pretože sa tento rok robilo menej záchranných výskumov, mohli sme sa zamerať viac na prieskumy, čo je vlastne povrchové vyhľadávanie archeologických nálezísk, či už priamo pochôdzkami po teréne, alebo pomocou leteckého prieskumu, geofyzikálnych meraní a podobne,” vysvetlil Ruttkay.
Vďaka intenzívnej práci v terénne sa tak tento rok podarilo archeológom lokalizovať napríklad množstvo zaniknutých stredovekých dedín na Spiši. “Teraz ich pripravujeme na ešte podrobnejšie prieskumy do budúcna,” povedal Ruttkay. K ďalším významným nálezom podľa jeho slov patria aj objavené mohyly, ktoré sa tiahnu severozápadným Slovenskom. “Práve v tejto chvíli začíname ich podrobný prieskum. Ešte nevieme presne, z akého obdobia sú. Možnože sú slovanské, možno zo staršieho obdobia. Ležia na Považí, od Žiliny po Trenčín, až po Hornú Nitru,” hovorí Ruttkay.
Pri objavovaní nových lokalít si vedci veľa sľubujú aj od leteckého laserového skeneru Lidar. Archeológovia ho môžu využívať vďaka projektu zo štrukturálnych fondov. “Je to skener, ktorý nám, jednoducho povedané, umožňuje získať letecké obrázky terénu bez lesných porastov. On ich vlastne odfiltruje, takže vidíme všetky možné cesty, mohyly, opevnenia. V rámci týchto prieskumov sa podarilo nájsť aj veľmi významné veľkomoravské hradisko. Zatiaľ neprezradím, kde je. Ale z hľadiska bohatstva sa môže dokonca blížiť k takým dôležitým lokalitám, ako je hradisko v Bojnej alebo Pobedim,” dodal Ruttkay.
mž