Nitra 13. septembra (TASR) – V Nitrianskom kraji sa zapojilo do dnešného štrajku učiteľov viac ako 90 percent základných škôl. Najvyššia, vyše 96-percentná účasť je podľa Evy Pavelekovej z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v okrese Šaľa. Ako uviedla pre TASR, vo všetkých okresoch kraja dosiahla účasť na štrajku viac ako 85 percent, vo väčšine prípadov však presiahla 90-percentnú hranicu. „Nezaznamenali sme žiadne problémy. Dostali sme iba jedinú informáciu o tom, že v jednej základnej škole v topoľčianskom okrese riaditeľ štrajk nechcel povoliť,“ informovala Paveleková.
Ako informoval Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), zo 76 stredných škôl, ktoré má vo svojej pôsobnosti, sa ich do ostrého štrajku zapojilo 52. Aj zo škôl, na ktorých sa dnes učilo, sa však ozývala podpora štrajkujúcim učiteľom. Takou bola aj Stredná priemyselná škola stavebná (SPŠS) v Nitre, kde sa riadne vyučovalo. „Nie je to vyslovene náš nesúhlas so štrajkom. My súhlasíme s tým, že situácia v našom školstve v súčasnosti nie je dobrá, ale rozhodli sme nejsť priamo do ostrého štrajku. Čiže nevolili sme túto formu a nezrušili sme vyučovanie. Zvolili sme taký tichší protest, takže buď máme pripnuté čierne stužky, alebo sme prišli v tmavom oblečení. To vyjadruje súčasnú situáciu nášho školstva. To je forma nášho protestu,“ uviedla predsedníčka základnej odborovej organizácie na SPŠS v Nitre Petra Ratulovská.
Na Základnej škole (ZŠ) Nábrežie mládeže v Nitre súhlasili s ostrým štrajkom prakticky všetci učitelia. Členky štrajkového výboru však pripomínajú, že im nejde iba o zvýšenie platov. „Tam nejde len o tento problém, ale o to, aby sa tá situácia v celom školstve naozaj zmenila, teda nielen pre učiteľov, ale hlavne pre deti. Veď do kapitoly školstva ide strašne málo peňazí. A popri týchto problémoch je potrebné riešiť aj tie platy, však sú úbohé,“ skonštatovala predsedníčka základnej odborovej organizácie na ZŠ Nábrežie mládeže v Nitre Ľubica Uhrínová. Okrem zlého platového ohodnotenia poukazuje aj na nevhodné pracovné podmienky pedagógov. „Sú veľmi zlé. Pozrite sa, koľko nás tu v zborovni je. Ja nemám tento stôl, za ktorým sedím. Ja mám túto polovičku stola, lebo tu oproti mne sedí kolegyňa. Na 25 učiteľov je tu jedna kopírka a jeden počítač, o ktorý sa „bijeme“. Keď čokoľvek chcem pri vyučovaní vylepšiť, musím si to kúpiť za vlastné peniaze. Tak aké sú to podmienky na prácu,“ pýta sa Uhrínová.
Úsilie učiteľov podporujú na mnohých školách aj nepedagogickí pracovníci. Zároveň však upozorňujú, že by sa pri zlepšovaní pracovných a platových podmienok nemalo zabúdať ani na nich. „Veď treba aj upratovať, aj deťom navariť. A o chvíľu to nebude mať kto robiť. Aj u nás na škole máme voľné miesto, ale nikto tu nechce robiť za takýchto podmienok. Pozrite sa na moju výplatnú pásku. Ja sa za ňu nehanbím, nech sa hanbia tí, ktorí môžu za to, že mám na nej 290 eur, ktoré za svoju prácu mesačne zarobím. A my máme taký istý žalúdok ako učitelia, primátori, alebo ministri. Ale vyžiť musím z takýchto peňazí,“ pripomenula upratovačka jednej z nitrianskych základných škôl, ktorá nechcela byť menovaná.
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam a fotoreportáž