Nitra 25. apríla (TASR) – Prvé stretnutie odborníkov na sociálne služby z krajín Vyšehradskej štvorky dnes zorganizovala Univerzita Konštantína filozofa (UKF) v Nitre v rámci konferencie Sociálne služby ako pilier európskej spoločnosti. Odborníci z univerzít zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska na nej diskutovali o tom, ako skvalitniť sociálnu prácu, ktorá sa podľa nich práve v čase krízy stáva stále dôležitejšou.
Podľa vedúceho Katedry sociálnej práce a sociálnych vied na UKF Andreja Mátela sa v súčasnosti veľa hovorí o tom, ako zvyšovať kvalitu sociálnych služieb a zároveň podporiť samotných sociálnych pracovníkov. "Tí majú podmienky na Slovensku nie veľmi optimálne. Toto je jedna z kľúčových otázok. Nedá sa zvyšovať kvalita bez toho, že sa poskytnú dostatočné financie. Preto sme radi, že sa vytvoril dialóg, že bude počuť požiadavky ľudí z praxe a zároveň možnosti, ktoré ponúka štátna správa. My to tu nemôžeme vyriešiť, ale môžeme vytvoriť platformu pre dialóg," skonštatoval Mátel.
Podľa vedeckého garanta konferencie Lenky Haburajovej Ilavskej cieľom dvojdňovej konferencie je predovšetkým výmena skúseností. "Zisťujeme, ako je to v oblasti sociálnych služieb, aké sú spôsoby financovania, aké je postavenie klientov, aký je záujem o sociálne služby. Preto sme sa rozhodli riešiť túto tematiku v rámci krajín V4. Veľký význam má prepájanie poznatkov z iných systémov sociálnej ochrany. Najbližšie máme práve k Českej republike, od ktorej sa môžeme veľa učiť, napríklad v oblasti deinštitucionalizácie sociálnych služieb, kde majú pred Slovenskom náskok dva až tri roky," uviedla.
Práve proces nižšej inštitucionalizácie sociálnych služieb sa v súčasnosti spúšťa aj na Slovensku. Podľa riaditeľky Odboru sociálnych služieb na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR Lýdie Brichtovej je preto získavanie skúseností z iných krajín strednej Európy veľmi dôležité. "Ministerstvo v súčasnosti realizuje proces deinštitucionalizácie sociálnych služieb. Je to veľmi dlhodobý a náročný proces a znamená prechod od inštitucionálnej starostlivosti ku komunálnym službám. Zjednodušene povedané, chceme, aby ľudia, ktorí sú odkázaní na sociálne služby, napríklad seniori, alebo ľudia so zdravotným postihnutím, čo najdlhšie zostali vo svojom prirodzenom prostredí a priamo tam sa im poskytovali aj sociálne služby," vysvetlila Brichtová. Podľa jej slov je potrebné už teraz pripravovať na tento proces zamestnancov jednotlivých zariadení sociálnych služieb, ale aj klientov a celú verejnosť. "Pôjde o prechod z tých veľkokapacitných inštitúcií. Tam, kde je napríklad 250 klientov, je neprijateľné robiť takúto individuálnu starostlivosť a zabezpečiť, aby ľudia žili v komunite. To nie je možné. Preto sa prechádza na tento nový model," uviedla Brichtová.
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam.