Protestujúcich prišiel na námestie podporiť napríklad Ján Čarnogurský. Bývalý predseda vlády v prejave nezabudol podotknúť, že ukrajinská kríza by nebola, keby nebolo amerických základní na východe. Dnes čítame o tom, kde všade už cvičia americkí vojaci, a vôbec to nevedie k mieru. Naša krajiny by sa podľa jeho slov nemalo nechať vťahovať do konfliktu, ktorý nie je konfliktom Slovenska.
Svojim príhovorom prispeli aj politický analytik a občiansky aktivista Eduard Chmelár alebo vysokoškolský profesor František Škvrnda, Štefan Kalina, no aj niekoľko ďalších občanov.
Eduard Chmelár nezabudol podotknúť, že práve vstal a nikto ho tam nevolal, tak improvizuje, no napriek tomu jeho niekoľkominútový prejav sa aktivistom páčil a svoj súhlas dávali najavo hlasným skandovaním. Ako všetky prejavy, aj ten jeho obsahoval všetky možné spôsoby odmietnutia NATO na Slovensku.
Zvolania ako „Nechceme ďalšie vojenské základne.“, „Nechceme nových cudzích vojakov v našom štáte.“, „Nechceme zvyšovanie napätia.“ boli podnetom na súhlasné pokriky.
Eduard Chmelár sa zmienil o tom, že USA vojaci na východe sú len provokáciou proti Rusku a „len hlupák verí, že by Rusko chcelo zaútočiť na Európu“. Organizátori demonštrácie dostali podporný telegram od českého hnutia „Ne základnám“.
Matica slovenská mala na demonštrácii tiež svojho zástupcu, ktorý v mene všetkých jej zamestnancov jednoznačne podporil aktivistov.
Väčšina účastníkov bola vo vyššom veku, mladých ľudí bolo na demonštrácii málo.
Média o konaní demonštrácie neinformovali.
Niektorí ľudia počas približne hodinového protestu držali v rukách slovenské zástavy. Na transparentoch mali napísané napríklad NATO rozdeľuje Slovanov. Organizátori už avizovali, že v protestoch budú pokračovať.
Všetci aktivisti boli pozvaní na nasledujúcu demonštráciu, ktorá sa bude konať o dva týždne 26. marca na tom istom mieste, pred americkou ambasádou tiež o 17:00.
vn