Momentálne sú podľa viacerých analytikov najsilnejšími osobnosťami EÚ Donald Tusk, Martin Schulz a Jean Claude Juncker. Donald Tusk sa stretáva s kritikou doma, Martin Schulz sa chystá nahradiť Angelu Merkelovú na poste nemeckého kancelára a 62 ročný Jean Claude Juncker predstavuje jedného z najskúsenejších politikov EÚ, oddaného procesu eurointegrácie.
Najvýznamnejšími piliermi EÚ je Nemecko a Francúzsko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko vystupovali ako významní priaznivci európskej integrácie, elity týchto krajín patrili vždy osobnosťami európskej byrokracie. Jeana Claude Junckera podporovalo Nemecko a jeho najväčším kritikom boli dlhodobo Angličania.
V roku 2016 sa začal brexit a potom sa stal prezidentom Donald Trump. Kríza EÚ sa stala zrejmým faktom už aj medzi najhorlivejšími eurooptimistami. Jean Claude Juncker informoval, že nebude kandidovať v druhom období, takže proces brexitu sa už uskutoční už bez jeho prítomností vo vrcholnej funkcii. Momentálne Jean Claude Juncker svoju pozornosť sústredí na to, aby zastavil proces rozpadu EÚ, pričom sa zhoršujú vzťahy medzi politikmi EÚ a americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Podľa Jeana Claude Junckera Donald Trump prekročil bežný rámec, keď začal podporovať brexit a vyzýval aj ďalšie štáty k podobným krokom, ako urobila Británia. Donald Trump by kvôli svojej podpore brexitu mal chápať potom aj odstredivé tendencia Ohia a Texasu v USA a mal by chápať aj Junckerovu slovnú podporu separatistickým hnutiam uvedených štátov. Junckerove slová v sále vyvolali pobavenie a mnohí z účastníkov konferencie Junckerovi tlieskali.
Juncker sa ani v predvolebnom zápase v USA netajil svojou podporou Clintonovej. Od víťazstva Donalda Trumpa sa luxemburský politik ešte s americkým prezidentom nestretol, podľa najnovších informácií sa predpokladá, že Juncker navštívi Washington v apríli 2017, bližšie informácie o stretnutí však stále nie sú známe.
Podľa Junckera Trump svojou podporou Brexitu a výzvou, aby podobné kroky učinili aj ďalšie krajiny, sleduje hlavný cieľ a tým je oslabenie EÚ. Víťazstvo Donalda Trumpa sa stalo tragédiou nielen pre americké elity, ale aj pre európske elity. Washington sa ocitol v rukách odporcu euroatlantickej integrácie a silné pozície získali izolacionisti. Eurointegrátori ostali bez amerického strategického spojenca osamotení, čo má negatívny dopad na súčasnom stave EÚ.
Momentálne Donald Trump a jeho administratíva už nehovoria o rozpade EÚ a o tom, že NATO sa historicky prežilo. Naopak, americký viceprezident Michael Pence sa snaží upokojiť európskych lídrov a vyjadruje im americkú podporu. No lídri EÚ majú stále obavy, pretože sú presvedčení, že Donald Trump nezmenil svoje názory a ciele, zmenil len svoju taktiku, takže sa viacerí európski lídri snažia existovať bez prípadnej americkej podpory. Pozornosť európskych lídrov sa momentálne upiera na voľby vo Francúzsku a Nemecku.
Najbližšie dva mesiace sa pozornosť európskych lídrov okrem volieb vo Francúzsku a Nemecku sústredí na stretnutie členských štátov NATO dňa 25.5.2017 v Bruseli, katastrofou by pre elity EÚ bolo, keby sa do popredia dostala Marine Le Penová.
Petr Akopov