Ekonómovia a centrálni bankári rátajú z dôvodu spomaľovania svetovej ekonomiky a vzhľadom na nestabilitu akciových trhov s ďalším znížením úrokových sadzieb na celom svete. Centrálne banky v Európe, Kanade a Austrálii sa pripravujú na zmeny na trhu. ECB znížila v decembri sadzby vkladov na negatívne 0,3 percenta a rozšírila multimiliardový program nákupu štátnych dlhopisov. Niektorí obchodníci na peňažnom trhu očakávajú, že ECB zníži svoju depozitnú sadzbu na mínus 0,5 percenta v tomto roku. V súčasnej dobe Európska centrálna banka udržiava otvorenú otázku, či dôjde príde v marci k ďalšiemu zintenzívneniu expanzívnej menovej politiky.
Aj v Ázii centrálne banky intervenujú: Japonsko v minulom týždni prekvapivo zaviedlo negatívnu sadzbu. Japonská centrálna banka nasledovala ECB a stlačila sadzbu vkladu minulý týždeň tiež do negatívneho teritória – z 0,1 percenta na -0,1 percenta. Okrem toho, jej šéf Kuroda oznámil, že negatívne úrokové sadzby centrálnej banky sa v prípade potreby môžu významne rozšíriť v zásade “bez obmedzenia”.
Okrem toho stále menej pozorovateľov očakáva rýchly nárastov sadzieb v USA. Americká ekonomika je pomalá a kľúčové indikátory signalizovali v posledných týždňoch ďalšie spomalenie ekonomiky. Niektoré hlasy predpovedajú, že Federálna rezervná banka v strednodobom horizonte zruší zvolený priebeh normalizácie menovej politiky a vráti sa k expanzívnym opatreniam. Americká ekonomika sa vyvíja príliš nesmelo, aby mohla zvládnuť ďalšie zvyšovanie základnej úrokovej sadzby.
Potreba ďalších menových stimulov vyplýva zo zistení, že svetová ekonomika je v oveľa horšom stave, než sa predtým myslelo. The Baltic Dry Index, ktorý predstavuje náklady na dopravu kľúčových komodít po mori, klesol na najnižšiu úroveň v histórii. MMF musel nedávno negatívne upraviť svoje prognózy a varoval, že “globálny rast by mohol byť vykoľajený.” Bývalý hlavný ekonóm Bank for International Settlements, William White, medzitým varoval pred recesiou, ktorá by mohla byť horšia ako tá z roku 2007.
K tomu sa pridávajú nízke ceny ropy, ktoré spôsobujú výrazné problémy v rozpočtoch vyvážajúcich krajín, čo môže viesť k neschopnosti splácania dlhopisov. Najväčším problémom je tiež spomalenie rastu v Číne a následná devalvácia juanu. “Najväčším rizikom pre svetovú ekonomiku v tomto okamihu je agresívna devalvačná politika v Číne,” povedal šéf istej centrálnej banky v Európe pre agentúru Reuters, ktorý nechcel byť menovaný. “Vysoká neistota a volatilita budú mať významný vplyv na všetky ekonomiky sveta.” Čínske akcie od začiatku roka stratili pätinu svojej hodnoty.