Podľa informácií výskumného centra DanWatch ľudia pracujúci na plantážach dostavajú buď žiadny plat alebo len minimum. Dánska organizácia tiež uviedla, že k porušovaniu ľudských práv v lukratívnom priemysle týkajúceho sa výroby kávy dochádza v celej Brazílii.
Brazília je najväčším svetovým vývozcom kávy, jej dodávky predstavujú približne tretinu globálneho trhu. Napriek tomu robotníci musia čeliť dlhovému otroctvu, neexistujú tu pracovné zmluvy, zamestnanci sú z dôvodu nedostatku ochranných prostriedkov vystavený vplyvu smrtiacich pesticídov. Ľudia pracujúci na plantážach bývajú v ubytovniach bez dverí, spia na matracoch a nemajú pitnú vodu. Uvedené pracovné podmienky sú podľa The Guardian v rozpore s brazílskym a medzinárodným právom, ako aj s etickými kódexmi spoločností Nestlé a a Jacobs Douwe Egberts.
Avšak menované spoločnosti, ktoré predstavujú 39 percent svetového trhu s kávou, nepoznajú názvy všetkých plantáží, ktoré im kávu dodávajú.
Obe spoločnosti, ktorých súčasťou je napríklad Nescafé, Nespresso, Dolce Gusto nebo Senseo, uviedli, že nebudú nakupovať kávové bôby z plantáži, ktoré sa nachádzajú na „čiernej listine“. Avšak nemôžu vylúčiť to, že prostredníctvom dodávateľov sa do ich produktov dostane aj káva z plantáží, ktoré uplatňujú otrockú prácu, vrátane práce detí.
Iný prípad predstavujú spoločnosti Starbucks a Illy, ktoré tiež dovážajú kávové bôby z Brazílie. Obe firmy totiž poznajú názvy všetkých svojich dodávateľov, takže sa môžu vyhnúť plantážam, ktoré sa nachádzajú na „čiernej listine“.