Nemecko 4. mája 2016 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
Nemecký satirik Ján Böhmermann vyjadril kritiku na adresu kancelárky Angely Merkelovej. Dôvodom je skutočnosť, že vláda umožnila jeho trestné stíhanie za urážku zahraničnej hlavy štátu. Podľa neho sa Merkelová nemala podvoliť tlaku v otázke, kedy išlo o slobodu vyjadrovania.
„Spolková kancelárka nesmie uhýbať, keď ide o slobodu prejavu,” zverejnil server Lidovky.cz vyjadrenie Böhmermanna v rozhovore, ktorý v stredu vyjde v týždenníku Die Zeit a ktorého úryvky boli zverejnené s predstihom. “Ona ma ale namiesto toho vykostila, naservírovala ma nervovo chorému despotovi k čaju a urobila zo mňa nemeckého Aj Wej-weje,” prirovnal sa Böhmermann k čínskemu výtvarníkovi, ktorý v minulosti čelil perzekúcii zo strany štátnych úradov.
Jeden skutok, dva pohľady
Nemecký satirik zároveň v rozhovore uviedol, že v súvislosti s hrozbou trestného stíhania prosil o pomoc šéfa kabinetu Petra Altmeiemra. Vláda však napriek tomu rozhodla, že umožní trestné stíhanie Böhmermanna. Bez jeho súhlasu by totiž štátne zastupiteľstvo nemohlo viesť stíhanie a kritik by tak čelil len občianskoprávnemu sporu kvôli ohováraniu. V trestnom procese mu ale za urážku zahraničnej hlavy štátu hrozí až 5 rokov odňatia slobody.
Satirická báseň vykresľovala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ako človeka, ktorý porušuje ľudské práva, a tiež uskutočňuje sex so zvieratami. Verejnoprávna televízia program, v ktorom bola báseň prednesená, stiahla z internetového archívu. Uviedla však, že satirikovi v súdnom spore pomôže.
Turecko a požiadavka slobody prejavu
Právo sloboda prejavu je súčasťou 72 právnych, technických a administratívnych kritérií, vďaka čomu bude možné prikročiť k zrušeniu krátkodobých, maximálne trojmesačných víz pre Turkov, ktorí chcú prísť do EÚ za účelom dovolenky alebo z rodinných či profesijných dôvodov.
Dnes však Rádio Slovensko zverejnilo, že turecká vláda už do Bruselu odkázala: „Ak nám nezrušíte krátkodobé trojmesačné víza, zabudnite na obmedzenie prílevu migrantov!“ Turci žiadajú zrušenie víz, ale požadovaných 72 kritérií EÚ k dnešnému dňu nesplnili.
Podpredseda tureckej vlády Bülent Arinč pre RTVS uviedol, že chýba splniť 4 až 5 kritérií. Dodal tiež, že Turecko bude potrebovať viac času na dokončenie reforiem.
Expert na diplomatické vzťahy a Turecko Kim Semg Ukt pre verejnoprávnu televíziu však uviedol, že Turecko zatiaľ nesplnilo práve kľúčové kritéria. Dodal, že podľa Európskej únie je nesplnených 7 až 8 kritérií a ide práve o tie najdôležitejšie – zmeny v súdnom systéme, sloboda prejavu vo vzťahu k médiám, ochrana práv menšín či vydávanie biometrických pasov.
RTVS konštatuje, že Európska únia proklamovala, že ústupky robiť nebude. Otázne však je, či pod tlakom migračnej vlny svoje slovo dodrží alebo urobí kompromis a dá Turkom ešte nejaký čas.
Napriek tomu, že EÚ od Turecka žiada slobodu prejavu v médiách, Ankara včera, počas Svetového dňa tlače, začala proces s akademikom Muratom Belgehom, ktorý prispieva do tamojšieho denníka Taraf. Obžaloba tvrdí, že akademik sa dopustil urážky hlavy štátu. Belge totiž naznačil, že turecký prezident znova rozpútal konflikt s kurdskými povstalcami, aby zabezpečil vládnucej strane úspech vo voľbách. Ak ho súd uzná vinným hrozí mu trest odňatia slobody až na štyri roky.
V súvislosti s požiadavkou ochrany práv menšín pôsobí znepokojujúco video, ktoré zverejnil štáb Russia Today, o ktorom sme vás pred časom informovali. Štáb totiž natočil znepokojivé dôkazy zločinu, ktorý údajne spáchala na kurdskej populácii turecká armáda. K masakre došlo v tureckom meste Cizra, ktoré sa nachádza na juhovýchode krajiny. Obyvatelia mesta boli po dobu niekoľkých mesiacov podrobený zákazu vychádzania a blokáde. Miestni Kurdovia zároveň pre televíziu uviedli, že turecká armáda zaživa upálila viac ako sto ľudí, ktorí boli počas operácie Turecka proti Strane kurdských pracujúcich uväznení v suterénoch (viac TU).