Hlavný analytik spoločnosti Bremer Landesbank, Folker Hellmeyer, analyzuje vývoj cien ropy:
“Je potrebné analyzovať, či bol pokles cien ropy vyvolaný rastom ponuky a / alebo poklesom dopytu. Faktom je, že dopyt po rope neustále rastie a rok 2015 nebol výnimkou.
Faktom je, že nové technológie sú stále efektívnejšie a fosílne palivá sú nahradené alternatívami. Takže cena ropy ako ekonomický indikátor stráca svoju vypovedaciu hodnotu. Tento fakt je veľmi dôležitý!
Faktom je, že nízka cena ropy je stimulantom pre domáce odvetvia, najmä pre eurozónu.
Faktom je, že pokles cien na trhu s ropou bude v tomto kontexte len prechodným javom.
Faktom je, že štáty majú v súčasnosti veľké zásoby ropy, čo tiež nenapomáha cenám.”
Dôvod je jednoduchý: len arabské krajiny a Rusko s priemernými nákladmi na ťažbu ropy menej ako 20 dolárov sú schopné preniesť sa dlhodobo cez nízke úrovne predajných cien ropy. Ako uvádza Forex Report nemeckej banky, najnižšie náklady na barel ropy má Kuwait (8,50 dolára), Saudská Arábia (9,90 dolára), Irak (10,70 dolára), Spojené Arabské Emiráty (12,30 dolára), Irán (12,60 dolára) a Rusko (17,20 dolára). Iba tieto štáty budú schopné dlhodobo odolávať cenám ropy na úrovni 20 dolárov za barel.
Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Veľká Británia (52,50 dolára), Brazília (48,80 dolára), Kanada (41 dolárov), USA (36,20 dolára) a Nórsko (36,10 dolára).