Minister vnútra Thomas de Maizière (CDU) kritizoval akcie mimovládnych organizácií pri talianskom pobreží, hlási tlačová agentúra AFP. “Taliani vyšetrujú obvinenia proti mimovládnym organizáciám: Napríklad, že lode nenastavujú pravidelne svoje transpondéry, nenachádzajú sa na svojich pozíciách a podobne,” uviedol médiám de Maizière. “To rúca dôveru,” dodal nemecký minister.
Okrem toho je počet utečencov snažiacich dostať sa do Európy cez Stredozemné more v niektorých dňoch mimoriadne vysoký. “To naznačuje, že za nimi stoja organizovaní pašeráci,” povedal minister.
Organizácie odmietli obvinenia. “Vždy sa nás niekto pokúsil spojiť s pašerákmi, ale do dnešného dňa neboli predložené žiadne dôkazy,” povedal hovorca Sea-Watch Ruben Neugebauer. Aj Lekári bez hraníc popreli obvinenia. “Nie je o tom najmenší dôkaz,” povedal hovorca.
Od začiatku roka do pondelka sa viac ako 110.000 ľudí pokúsilo dostať do Európy cez Stredozemné more, hlási agentúra OSN pre utečencov UNHCR. Taliansky prístav reálne dosiahlo viac ako 93.000 migrantov.
Taliansko v súčasnosti blokuje rozšírenie pomocnej misie EÚ “Sophia”, s ktorou sa Európska únia chystá bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi v Stredomorí. Misia Sophia potrvá do 27. júla a následne musí byť obnovená, aby mohla pokračovať. Taliansko žiada väčšiu podporu zo strany partnerov EÚ v riešení utečeneckej krízy. Krajina v súčasnosti hrozí, že desaťtisíce prisťahovalcov vybaví európskymi vízami a pošle ich ďalej na sever.
Ostrá kritika európskej stratégie na riešenie utečeneckej krízy prichádza aj z Rakúska, hlási DPA. Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka požadoval trest pre “samozvaných záchrancov” v Stredomorí. Obvinil jednotlivé organizácie, že spolupracujú priamo s gangmi na líbyjskom pobreží. “Dá sa predpokladať, že situácia sa zhoršuje, a to nie je dobré,” povedal.”Dokonca aj teraz, tretina zadržaných migrantov v Rakúsku nebola predtým registrovaná v iných krajinách EÚ. To znamená, že boli prepašovaní zločineckými gangmi až k nám.”
Je dôležité, aby “samozvané záchranné tímy z Európy nepomáhali pri pašovaní,” povedal rakúsky minister. Samozrejme, že by sa nikto nemal utopiť v Stredozemnom mori. “Musíme ale zamedziť tomu, aby takzvaní pomocníci aj naďalej prenikali so svojimi člny do líbyjských teritoriálnych vôd a priamo tam obchodovali s ľuďmi.”
Kritika pochádza aj od nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maizièreho. “V súčasnosti jediným orgánom, ktorý určuje, kto je oprávnený prísť do Európy, sú zločinecké pašerácke organizácie. A kritériom výberu je peňaženka utečenca,” povedal novinám.