“Deti nemôžu riadne klasifikovať moc, sú tak oveľa viac ovplyvniteľné ako dospelí,” vysvetľuje právnička Eva Beckerová, predsedníčka Pracovnej skupiny na rodinné právo nemeckej advokátskej komory (DAV). Prioritou je však blaho dieťaťa.
To znamená, že politické alebo náboženské presvedčenie rodičov má vplyv na práva dieťaťa len vtedy, ak je ohrozené. Ak jeden z rodičov má kontroverzný názor, nie je to dostatočný dôvod na zbavenie alebo obmedzenie prístupu k dieťaťu. Zodpovedný za rozhodnutie je však rodinný súd.
Kde je hranica? Dramatický príklad: ak rodič hovorí, že by bol radšej, ak by v jeho okolí nežili žiadni sýrski utečenci, bude sa to podľa Beckerovej dotýkať dobrých životných podmienok dieťaťa. Ak jeden z rodičov pred dieťaťom poznamená, že by bolo najlepšie všetkých utečencov zabiť, to by podľa slov nemeckej právničky prekročilo všetky kritické hranice.
„Viac ako slová zavážia akcie: jedna vec je hovoriť niečo proti utečencom v prítomnosti dieťaťa a druhá vec je nútiť alebo vziať dieťa so sebou na masové demonštrácie. Samozrejme, akcia sama o sebe je pomerne neškodná, no môže mať zásadný vplyv na dieťa,“ hovorí Beckerová.
Beckerová ďalej prirovnáva rodičov zastávajúcich proti-imigrantské názory k drogovým dílerom: „Ak jeden z rodičov pôsobí na drogovej scéne ako dealer a bol kvôli tomu niekoľkokrát napadnutý a zbitý, pravdepodobne mu tiež bude odobraté právo byť so svojim dieťaťom.“
Nemecká právnička ďalej spomína využitie proti-imigrantských názorov ako zbraň v boji o starostlivosť o dieťa medzi ex-partnermi: „Predpokladajme, že máte podozrenie, že váš ex-partner vyjadruje názory proti utečencom. Tu je však problém dokázať to. Ústne vyhlásenia nemajú právny účinok, pretože postihnutý rodič môže všetko poprieť. Slovo proti slovu. V takomto prípade by mohla zavážiť samozrejme aj výpoveď dieťaťa, no treba brať do úvahy vek a zrelosť dieťaťa.
Internet všeobecne a sociálne siete špeciálne by mali byť miestom, kde ľudia môžu vyjadriť svoj názor. Bohužiaľ, už dávno to tak nie je. V prípade, že si obyvateľ Nemecka dovolí na sociálnu sieť napísať názor proti utečencom, môže ho to stáť 5.000 eur alebo 120 dní vo väzení. Advokátka Beckerová odporúča spraviť screenshoty alebo vytlačiť príslušné stránky, pokiaľ existuje podozrenie na „xenofóbne“ proti-imigrantské príspevky.
Vyjadrenia na Facebooku alebo iných sociálnych sieťach, ako vyplýva z výpovede advokátky Beckerovej, by teda mohli byť ten potrebný dôkaz, aby dieťa, ktorého vývoj je tak ohrozený, mohlo byť odobraté rodičom. Nemecká spoločnosť, ktorá najviac ponesie dôsledky imigračnej krízy sa môže zradikalizovať, čoho sa boja vládnuce vrstvy a tak ako vidíme, hľadajú účinné metódy, ako odradiť občanov Nemecka pred účasťou na demonštráciách a vyjadrovaním svojho nesúhlasného postoja na verejnosti.
O spolupráci Merkelovej so zakladateľom Facebooku Markom Zuckerbergom sme vás informovali TU.