Monheim am Rhein 20. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)
Nemecké mesto Monheim am Rhein v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko preukázalo nezvyčajné gesto, keď ponúklo pre dve islamské spoločenstvá pozemky na výstavbu mešity zadarmo
Podľa monheimského starostu Daniela Zimmermanna má ponúkaná parcela v tesnej blízkosti katolíckeho a protestantského kostola hodnotu okolo 850-tisíc eur. On ju však ponúka zadarmo, pričom ale tvrdí, že to nie je dar, pretože tieto dve islamské komunity ju nemôžu svojvoľne použiť.
Je totiž ustanovené jej presné využitie za určitých podmienok. Bez súhlasu mesta sa parcela neposkytne tretím stranám, ale sa jednoznačne na nej postaví mešita, ktorej minarety by nemali byť vyššie ako 20 metrov. Okrem toho sa komunity zaviazali k ústavnej vernosti a tolerancii, takže neumožnia prístup extrémistickým kazateľom, aj keď údajne nie je jasné, ako sa to bude kontrolovať. Ak však nebudú požiadavky splnené, parcela sa vráti znova do vlastníctva mesta.
Tento krok pravdepodobne vychádza z novej nemeckej vládnej iniciatívy budovania mešít v krajine, aby neboli závislé od cudzích krajín, ako je hlavne Saudská Arábia alebo Turecko, často podporujúcich radikálne a tradičné formy islamu s radikálnymi kazateľmi. Čo sa týka plánovanej mešity v Monheime, jednou z organizácií, ktoré sa zúčastňujú na dohode, je turecko-islamská únia pre náboženské záležitosti (DITIB), o ktorej starosta Zimmermann tvrdí, že ide o “staré známe” spoločenstvo od roku 1980.
Akákoľvek podpora výstavby mešít v Nemecku je však aj neprípustná pre viaceré organizácie, vrátane tej asi najznámejšej, ktorou je politická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Predseda jej krajinskej pobočky v Durínsku Björn Höcke viedol protest proti výstavbe mešity v Erfurte a preukazuje ešte väčšiu aktivitu v spojení s hnutím Pegida ako šéfka AfD Frauke Petryová.