V čase, keď si ľudia v diskusiách šíria ľahko vyvrátiteľné nezmysly, sa táto iniciatíva rozhodla organizovať diskutérov, ktorí “chcú na internete šíriť slušnosť a fakty”.
Ich aktivitu označil prezident Andrej Kiska za najlepší projekt v súťaži Výzva proti extrémizmu.
„Trápi nás nárast extrémizmu a pre mňa ako prezidenta je najviac smutné, že voliť extrémistov sú často pripravení najmä mladí ľudia. Mnohokrát sú však pomýlení, nevedia si vytvoriť vlastný názor v tomto zložitom svete, vo svete, v ktorom vládne internet a sociálne siete,“
Porota tvorená ľuďmi z tímu prezidenta, mimovládnej organizácie Slovensko.Digital a odborníci na marketing, či extrémizmus rozhodla o tom, že najlepší projekt predstavila iniciatíva #somtu, ktorú reprezentovali Veronika Pavlíková Klindová, Samuel Ondrek, Anežka Karľa, Jakub Tomiš, Peter Baus, Marek Madro, Veronika Kohútová a Barbora Rutová.
Iniciatíva #somtu vo svojej prezentácii upozornila na to, že mnoho ľudí si na Facebooku nečíta články, ale iba komentáre, a preto prišla s cieľom priniesť do nenávistných diskusií slušnosť, fakty a empatiu. Do poroty okrem členov prezidentského tímu patrili programátor Slovensko.Digital Jano Suchal, dizajnér Jakub Ptačin, odborník na extrémizmus z Globsec Policy Institute Daniel Milo, kreatívec Juraj Pobjecký aj sociológ Michal Vašečka.
Denník SME priniesol rozhovor s Veronikou Klindovou, spoluzakladateľkou iniciatívy #Somtu, ktorá “združuje slušných diskutérov a pomáha im zhromažďovať argumenty”
V rozhovore pre denník uviedla, že mladí ľudia diskusie čítajú, hoci do nich neprispievajú a často ani nečítajú článok. Diskusie však majú na formovanie ich názoru vplyv. Preto rozmýšľala, čo s tým robiť a našla článok o švédskej skupine #jagarhar, ktorá organizuje diskutérov na sociálnych sieťach. Po ich vzore vytvorili slovenskú verziu. Teraz prijímajú diskutérov, ktorí sa im hlásia, ale najprv ich filtrujú podľa profilov, či neinklinujú k extrémizmu, aby nenarúšali diskusie. Kandidát napríklad môže aj nesúhlasiť s prijímaním utečencov, ale nesmie im priať smrť.
Stránka vytvorila zoznam tém, ku ktorým pripojila názor na ne. Ide o zoznam tém, kde sa objavujú nenávistné komentáre a ku ktorým sa zozbierali argumenty, aby mohli naši členovia diskutovať, hovorí Klindová. Čo si o ich téme obhajujúcej bombardovanie Srbska myslí politológ Eduard Chmelár, sme písali tu
Po jeho kritike sa rozhodli témy stiahnuť a posielajú si ich už len medzi členmi. V budúcnosti chcú tieto témy rozbiť na otázky a k nim ponúkať fakty. Medzi dominantné témy patrí NATO, imigranti, rómovia, LGBTI, holokaust, židia a mimovládky.
Iniciatíva sa ešte len rozbieha, ale už si začínajú všímať, že ak do diskusie prispeje masa zmysluplných komentárov, tak dokáže prehlušiť vulgárne príspevky. Najobľúbenejšie príspevky zobrazuje facebook vyššie ako ostatné. “Doteraz boli najobľúbenejšie tie nenávistné, a tak získal človek dojem, že všetci čitatelia majú taký postoj. Odkedy prispievame do diskusií my, naše slušné názory potom vytlačia tie nenávistné,” hovorí Klindová a na otázku, či si nehodnotia diskusné príspevky sami medzi sebou, odpovedá, že niektorí členovia to robia, ale nie je to povinné. Niektorí ani nepridávajú upozornenie v tvare #somtu, takže ostatní nevedia, že je tiež členom skupiny.
Na otázku, či to neznižuje v očiach ľudí autenticitu komentárov, odpovedala, že pravdepodobne áno, “ale pre nás to nie je dôvod prestať diskutovať slušne.” Nepripúšťa si ani prirovnanie k plateným diskutérom. „Nikomu nehovoríme čo má písať, nepretláčame jeden názor na tému, len chceme slušnú faktickú diskusiu s empatiou. Kto tomu nechce veriť, tak toho asi nikdy o našej nezávislosti nepresvedčíme“. Nenávisť podľa nej šíria len frustrovaní ľudia, ktorí majú ťažký život a potrebujú to zo seba dostať.
„Občas aj náš diskutér nezvládne emócie a vybuchne, ale berieme to ako normálnu vec a riešime to súkromným rozhovorom“, povedala na záver spoluautorka iniciatívy #somtu, Veronika Klindová.
Iniciatívu privítala aj moderátorka RTVS Zuzana Hanzelová. Po zverejnení výzvy, v ktorej nabádala ľudí, aby jej nahlásil,i z ktorej školy boli žiaci, ktorých na výlete sprevádzali slovenskí branci, jej profil zahltili nenávistné komentáre. V reakcii, ktorú napísala, vyzdvihla práve túto iniciatívu:
Skupina #somtu síce nevznikla na Slovensku, ale niekoľko mladých ľudí ju prinieslo aj sem. Ide o FB stránku, kde sa ľudia navzájom povzbudzujú, aby bojovali proti nenávisti. Niekto príde, napíše ostatným, kde sa v tej chvíli treba slušne ozvať proti vulgárnym hejtom, a všetko je to už len na jednotlivých členoch. #somtu možno vyzerá banálne, ale keď váš profil zahltia anonymné profily a vulgárne vám nadávajú, nie je to pre slabšie povahy. Čo ale vždy pomôže sú ľudia, ktorí sa postavia na stranu slušnosti a ohradia sa voči nenávisti a hlúposti.