NATO a USA v Strednej Ázii končia

❚❚

USA 8. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Viktor Sokirko uviedol na portáli tvzvezda zaujímavý materiál o problémoch NATO a USA v stredoázijských bývalých sovietskych republikách.

NATO a USA sa po rozpade ZSSR v roku 1991 rýchlo snažili dostať na územie bývalých sovietskych republík, aby mohli obkľúčiť Rusko svojimi vojenskými základňami. Spoliehali sa na vnútornú slabosť Ruska, darilo sa im najmä v Pobaltí, Gruzínsku a na Ukrajine.

.
Ilustračné foto

Američanom sa podarilo po roku 2001 rozmiestniť svoje vojenské kontingenty aj v Strednej Ázii. Argumentovali svojím rozhodným bojom proti terorizmu v Afganistane. Napriek všetkým snahám sa však Američanom nepodarilo v stredoázijských republikách trvale zapustiť svoje korene.

Ešte v sovietskych časoch existovali na území stredoázijských republík dva vojenské okruhy – Stredoázijský vojenský okruh (SAVO) a Turkestánsky vojenský okruh (TurkVO). Z týchto vojenských okruhov vznikli po rozpade ZSSR národné armády Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Kirgizska a Turkménska.

.

V dnešnej dobe armády týchto krajín, ktoré majú vo výzbroji ešte stále staršiu sovietsku techniku nie sú plnohodnotným súperom svojim susedom. Kazachstan je podstatne slabší ako Čína, Tadžikistan by nedokázal odolať tlaku Pakistanu, Uzbekistan, Kirgizsko a Turkménsko sú slabšie ako Irak či Irán.

Samozrejme reálnosť týchto čisto hypotetických hrozieb je veľmi nízka a blízka nule. Stredoázijské republiky však žijú v blízkosti reálnych agresorov, ktorí predstavujú serióznu hrozbu. Týmito hrozbami sú Taliban v Afganistane a ISIS v Iraku.

Kvôli hrozbe Talibov svojho času USA voviedli svoje vojská do Uzbekistanu, Kirgizska a Tadžikistanu. Američania sa čoskoro začali tváriť arogantne ako skutoční páni v týchto krajinách. Samozrejme, že sa to mnohým nepáčilo, Američania však boli presvedčení, že, okrem iného aj korumpovaním politických elít uvedených krajín, sa budú môcť udržať sa v tejto oblasti a dokonca posilniť aj svoj vplyv.

V Uzbekistane existovala americká základňa v rokoch 2001 – 2005. Základňa sa nachádzala na letisku Khanabad v blízkosti mesta Karshi. Na základni pôsobilo cca 1500 vojakov, letka nákladných lietadiel C-130, 12 vrtuľníkov Black Hawk. Základňa mala tranzitný charakter. Celá základňa nebola pre Rusko ničím nebezpečná. Američania však čoskoro začali zasahovať do politického diania v krajine a ako je ich zvykom a participovali na destabilizácii Uzbekistanu.

Kvôli udalostiam v Andižane v roku 2005, kedy Američania ostro vystúpili proti miestnym elitám, Uzbeci oznámili Američanom že stačilo a rozhodli sa základňu zrušiť. Američania zostali v šoku, v roku 2005 neboli zvyknutí na skutočnosť že niekto s nimi jedná takýmto spôsobom. Základňa teda skončila a v najbližších mesiacoch skončí svoju činnosť aj kancelária NATO v Taškente. Rusko a Čína jednoducho nepripustia americký vplyv v tejto oblasti.

.

Dôležitým oporným bodom americkej vojenskej moci bola aj základňa Manas v blízkosti kirgizského hlavného mesta Biškech. Svojho času Američania na tejto základni neumožňovali ani prípadnú kontrolu kirgizských úradov a politicky z úzadia kontrolovali celé dianie v krajine. Dnes sa situácia v Kirgizsku rýchlo mení a americký vplyv zoslabol.

V Tadžikistane Američania neboli, na letisku v Dušanbe pôsobil francúzsky kontingent NATO v počte 160 vojakov. Na Francúzov všetci spomínajú v dobrom, Francúzi opravili pristávacie dráhy, Paríž poskytol financie na modernizáciu letiska v Dušanbe, francúzski lekári pomáhali civilnému obyvateľstvu a Francúzi vyučovali aj francúzštinu na vybraných školách. V roku 2014 sa misia Francúzov skončila a Francúzi sa vrátili domov. V Tadžikistane však naďalej zostáva napriek nevôli Američanov 201 ruská vojenská základňa, ktorej vojaci a technika pomáhajú chrániť tadžicko-afgánsku hranicu.

Turkménsko takisto pôsobilo od roku 1994 v rámci programu ” Partnerstvo pre mier” umožnilo lietadlám NATO využívať tranzit cez Turkmenistán a takisto leteckú základňu pri meste Mara, kde sa kedysi nachádzali sovietske kasárne a letisko. Keďže však Ašchabad dodržiava svoju politiku neutrality, po skončení oficiálnej americkej kampane v Afganistane nepovolili Američanom ďalšie pôsobenie na svojom území. Američania museli prijať aj tento neúspech a tiché diplomatické víťazstvo Ruska.

Kazachstan otvorene neposkytol USA a NATO svoje základne ani v čase, keď v Rusku pôsobil Boris Jeľcin. V roku 2003, kedy USA silne nástojili a tlačili na Kazachstan, sa ozbrojené sily Kazachstanu zúčastnili jedného spoločného kazašsko-amerického vojenského cvičenia s názvom “Stepný orol”. Tým považovali vec za vybavenú. Američania sa snažili Kazachstan presvedčiť, aby im umožnil vytvoriť americkú základňu na pobreží Kaspického mora, v blízkosti ruských hraníc – udajne na sledovanie iránskych aktivít. Kazachstan ale dal prednosť Rusku, takže aj tento americký plán skončil neúspechom.

Podľa Ruslana Puchova, riaditeľa Centra analýzi stratégii a technológii sa Rusku podarilo na území stredoázijských republík zmariť plány USA a NATO a posilniť ruský vplyv. Zmarenie amerických plánov Rusi začali uskutočňovať ešte v čase, kedy ich pozície boli podstatne horšie ako dnes, v dnešnej dobe sa pravdepodobnosť posilnenia amerického vplyvu v tejto oblasti ešte viac znížila.

.

Stredoázijskí politici chápu nespoľahlivosť amerických politikov. Američania nemajú žiaden problém hodiť svojich bývalých spojencov cez palubu, keď im to vyhovuje. Mentalita príslušníkov stredoázijských národov je však iná ako Európanov a slovo česť nie je u nich len prázdnym slovom, ako u viacerých európskych či anglosaských politikov. Vzťahy s Ruskom sú čitateľné a Rusi ukázali, že je na nich spoľah. Ak potrebujú stredoázijské republiky pomoc, či už vojenskú alebo finančnú dostanú ju. Samozrejme aj Rusi sledujú svoje ciele a záujmy, na rozdiel od Američanov sú však dôveryhodní.

V regióne Strednej Ázie sleduje svoje záujmy aj Čína. Spolu s Ruskom našli spoločnú reč a participujú na výhodných projektoch, do ktorých sú ochotní pribrať aj iných záujemcov. Totálne odlišný prístup od Američanov, ktorí v honbe za ziskom prekračovali prípustné hranice a porušovali adné slovo, čím si u stredoázijských partnerov vyslúžili punc nedôveryhodnosti.

Rusko a Čína sú dnes v Strednej Ázii najdôležitejším mocenským faktorom. Situácia sa vyvinula tak, že pôsobenie NATO a USA sa v tomto regióne stáva minulosťou. Rusi a Číňania našli spoločný jazyk so stredoázijskými predstaviteľmi elít, založený na biznise výhodnom pre všetky zúčastnené strany.

Američania ostali mimo hru. Svojho času sa Američania dokonca sťažovali, že elity stredoázijských republík, peniaze zoberú, efekt pre Američanov je minimálny a dokonca ani nechcú robiť reálne demokratické reformy. Neúspešne sa skončili aj americké pokusy o “farebné revolúcie” v týchto krajinách, pretože robiť farebnú revolúciu v krajine, v ktorej je stále dôležitým faktorom tradičný kmeňový systém (Tadžikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgizsko) je takmer nemožné.

Dnes majú USA výrazné finančné problémy. Donald Trump dokonca oznámil že bude krátiť americkú finančnú pomoc iným krajinám, pretože financie čo neposkytnú iným, budú môcť použiť Američania sami doma. Navyše Američania vedia, že v tomto regióne nemôžu odolať ani Rusku a ani Číne.

Viktor Sokirko

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:19

Atletico Madrid triumfovalo v domácom dueli nad Alavesom 2:1. Na štadióne Metropolitano prehrávalo od 7. minúty po pokutovom kope Jona Guridiho, štvrťhodinu pred koncom hry sa však z penalty presadil Antoine Griezmann a víťazstvo madridského tímu zariadil v 86. minúte Alexander Sörloth.

Včera 20:04

Vo väčšine Žilinského kraja, ako aj v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Poprad platí od polnoci výstraha pred vetrom na horách. V nedeľu (24. 11.) od rána tiež meteorológovia najmä na severe varujú pred tvorbou poľadovice.

Včera 19:57

Veľvyslanectvo SR v Ríme upozorňuje na na 24-hodinový štrajk zamestnancov železníc, ktorý bude trvať od soboty 21.00 h. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informovalo na webe.

Včera 19:44

Rokovaniam OSN o zmene klímy (COP29) v azerbajdžanskom Baku stále hrozí kolaps. Dočasne sa z nich totiž stiahli zástupcovia najmenej rozvinutých krajín (LDC) a malých ostrovných štátov, informuje TASR podľa agentúr Reuters a DPA.

COP29 prebieha v Baku od 11. novembra za účasti dovedna vyše 50.000 delegátov, zastupujúcich 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov.

Včera 18:38

Futbalisti Valencie si pripísali druhé víťazstvo v prebiehajúcom ročníku španielskej La Ligy. V sobotnom stretnutí 14. kola zdolali hráčov Betisu Sevilla 4:2. Dvoma zásahmi sa na tom podpísal útočník Hugo Duro, ktorý si dal v prvom polčase vlastný gól.

Včera 17:36

Americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval v sobotu s izraelským ministrom obrany Jisraelom Kacom, pričom zdôraznil odhodlanie USA dosiahnuť diplomatické riešenie situácie v Libanone. Izrael zároveň vyzval, aby zlepšil “hrozné” podmienky v Pásme Gazy. Uviedol to hovorca amerického ministerstva obrany, píše TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

Včera 17:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom akte pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Štrasburgu spod nacistickej okupácie. Nemecko zastupovala predsedníčka Spolkovej rady, hornej komory parlamentu, Anke Rehlingerová, informovali agentúry DPA a AFP.

Macron následne navštívil miesto, kde sa nachádzal jediný koncentračný tábor vo Francúzsku Natzweiler-Struthof.

Včera 17:34

Európska únia stiahne svojho veľvyslanca z Nigeru. Oznámila to v sobotu Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). K takémuto kroku pristupuje Únia po tom, ako nigerská vládnuca junta spochybnila jej prerozdeľovanie humanitárnej pomoci určenej pre obete záplav, uvádza TASR podľa agentúry Reuters.

Nigerská junta je pro moci júla 2023, keď prevratom zvrhla dovtedajšieho prezidenta Mohameda Bazouma.

Včera 17:33

Londýnska Metropolitná polícia zneškodnila “podozrivý balík”, ktorý sa našiel pri železničnej stanici Euston v centre Londýna, informuje TASR podľa agentúry Reuters. Zmienenú stanicu pre nález nakrátko evakuovali.

“Špecialisti vykonali kontrolovanú explóziu a policajné kordóny následne boli zrušené,” informovala metropolitná polícia v príspevku na sociálnej sieti X.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Strechy domov sú pokryté snehom a dym stúpa z komínov v Kronbergu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali