“Dnes sa naše európske národy stretávajú s bezprecedentným zvýšením bezpečnostných hrozieb pre Európu. Ide o hrozby terorizmu, rast nestability na Blízkom východe a v Severnej Afrike, ruské akcie na Ukrajine, ktoré negatívne ovplyvňujú vývoj a poriadok v Európe,” uvádza sa priamo v dokumente.
Generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že Rusko a NATO nie sú strategickými partnermi, no takisto nevedú “Studenú vojnu”. Slová Jensa Stoltenberga a politiku NATO bližšie rozobral expert na geopolitiku a člen Ruskej akadémie vied Konstantin Sokolov.
Konstantin Sokolov skonštatoval, že na summite sa nerokuje o nejakom pláne. Ten sa rozpracovali odborníci USA dávno predtým a na summite ho len odsúhlasili jednotlivé štáty. Američania už dávno pripravili plán, v ktorom rátajú so ziskom ruských zdrojov a parcelizáciou Ruska, tento plán má viacero krokov a prípadných variácii.
“USA nikde neuviedli logické dôvody, pre ktoré by mali Rusi záujem obsadiť Európu. Európa má nedostatok zdrojov a najdrahšiu pracovnú silu na svete. Navyše Európa sa momentálne nachádza v kríze a nevyzerá to tak, že by sa kríza mala v najbližšej dobe skončiť, práve naopak. Logické dôvody obsadiť Európu Rusko proste nemá, Európu potrebuje Rusko ako obchodného partnera a nie ako obsadené územie” – tvrdí Konstantin Sokolov.
“USA neustále tvrdia že Rusi vedú vojnu na Ukrajine, dôkazy samozrejme predložiť nemôžu. Na Ukrajine vedia potvrdiť Američania existenciu dobrovoľníkov z Ruska, ktorý naozaj na Ukrajine bojujú. Pritom sa ostentatívne prehliada činnosť NATO, ktoré sa priamo angažuje na Ukrajine, ale protiruská propaganda každodenne chrli obvinenia namierené proti Rusku. Pritom sa však nie Rusko približuje k hraniciam USA, ale USA sa približuje k hraniciam Ruska,” podčiarkuje Konstantin Sokolov.
“Takisto s ISIL NATO a USA efektívne nebojuje, takisto nebojujú s inými teroristickými organizáciami v Sýrii, Rusko však s nimi musí bojovať, pretože hrozí, že tieto organizácie prenesú destabilizáciu cez Strednú Áziu aj na územie Ruska,” rozvíja ďalej Konstantin Sokolov.
Konstantin Sokolov sa venoval aj Ukrajine. “Ukrajina je priestor, v ktorom USA uvažujú v dlhšom časovom horizonte. Ak by na Ukrajine zvíťazili, samozrejme by ich to potešilo, keďže sú realisti vedia, že konflikt bude trvať dlhšiu dobu. Veľmi im to nevadí, zníženie životnej úrovne zapríčiní, že na Ukrajine budú môcť verbovať dostatok žoldnierov, obyvateľstvo si psychologicky na vojnu zvykne a nepriateľstvo k Rusku sa bude prehlbovať. Ukrajina je tak pre USA vnímaná ako abces, ktorý môže ohrozovať existenciu Ruska a stane sa základňou ďalších protiruských aktivít”.Podľa Konstantina Sokolova to čo sa deje momentálne na Ukrajine je vojna, vedená v technológii občianskej vojny. Pre USA je výhodnejšie, aby tento konflikt trval čo najdlhšie.
Konstantin Sokolov okomentoval aj odchod Veľkej Británie z EÚ. Podľa jeho slov sa USA rozhodli zachrániť z Európy svojho jediného skutočného spojenca Veľkú Britániu a vytvoriť tak anglosaský blok, pričom Európania budú niesť aj naďalej väčšinu finančných výdavkov v zápase s Ruskom.
Branislav Krasnovský