Zdalo by sa, už si prívrženci a spojenci NATO môžu s úľavou vydýchnuť – dupľom, že samotný bieloruský prezident Alexander Lukašenko ubezpečil Západ, že Bielorusko nikoho ako prvé nenapadne… Ale NATO zasa podlieha panike: rusko-bieloruské cvičenie Západ 2017 blízko hraníc EÚ vystriedali rusko-čínske cvičenia Morská spolupráca 2017, ktoré sa pre zmenu konajú v Japonskom a Ochotskom mori. „Experti“ a média do tohto faktu „namiešali severokórejský koktail“ a vykreslili hrôzostrašnú situáciu.
Zasa západní experti a média strašia ruskou a teraz už aj čínskou hrozbou. Kým v prípade cvičení na západe Ruska a Bieloruska ohrozenými sa najviac cítili pobaltské krajiny a Poľsko, nie je známe, kto v prípade cvičení na Ďalekom východe musí mať obavy: koho by mohol napadnúť ruský „agresor“ – Japonsko alebo možno Severnú Kóreu?..
Ruskí vojenskí analytici poukazujú na to, že ako to bolo v prípade cvičení Západ 2017, tak aj v priebehu cvičení Morská spolupráca 2017 obidve zúčastnené strany nebudú nacvičovať útočné, ale obranné a záchranné operácie – teda žiadny útok ani Rusko, ani Čína nepripravuje. Ruskí vojenskí experti prízvukujú, že hlavným bodom týchto cvičení bude záchrana posádky ponorky, ktorá leží v hĺbke 50 metrov a má technické problémy. Najprv situáciu preskúmajú robotické zariadenia a potom špeciálne zariadenie vytiahne posádku hore. Do záchranných prác zapoja aj potápačov.
Novinkou bude to, že počas cvičení ruskí a čínski vojaci nebudú iba klasicky spolupracovať každý zvlášť, ako to býva počas vojenských cvičení, ale vytvoria menšie spoločné jednotky a posádky, ktoré budú konať pod spoločným vedením – ide teda o oveľa užšiu spoluprácu dvoch armád. Asi práve to najviac znervózňuje európskych a amerických politikov a vojenských expertov. Samozrejme, si spomínajú na to, že spolupráca Ruska a Číny vo vojenskej oblasti sa v posledných rokoch akosi podozrivo znásobila….
Veď aj spoločné rusko-čínske morské manévre v lete dosť znervóznili ako NATO, tak aj mnohých politikov v EÚ a USA. Nikdy predtým Peking neposielal svoje vojenské lode za hranice južných morí. A v lete sa objavili v Baltskom mori… Mnohí analytici na obidvoch stranách Atlantického oceánu poukazujú na to, že dlhoročná dominancia USA na mori sa skončila. A súčasné spoločné rusko-čínske cvičenia Morská spolupráca 2017 to ešte raz dokazujú.
Eugen Rusnák