Londýn 03. júna 2016 (HSP/DWN/Foto:SirinLabs)
Nový luxusný smartphone je určený na ochranu “medzinárodnej elity” pred kybernetickými útokmi a sledovaním. Solarin, ako sa tento šifrovaný telefón za 12.000 eur volá, údajne nie je možné odpočúvať. Pre tento účel je prístroj vybavený technológiou ochrany údajov, ktorá zabezpečuje, že telefón je “mimo dosah tajných služieb kdekoľvek na svete”
Spoločnosť Sirin Labs vydala luxusný telefón, ktorý je určený na ochranu “medzinárodnej elity” pred kyberútokmi a odpočúvaním.
Zariadenie s názvom Solarin by mali uvedené na trh s cenou od 12.000 eur za základný model. V tejto cenovej kategórii sa pohybuje aj ďalšia luxusná zančka Vertu. Zariadenie Solarin by však malo byť jasne odlíšené od ostatných luxusných smartfónov, pretože nie je primárne zameraný ako luxusný šperk, ale ako kvalitný hardvér plný technológií a bezpečnostného softvéru, ako tvrdí zakladateľ Moshe Hogeg.
Aj ostatné spoločnosti sa snažia do smartfónov implementovať špeciálnu ochranu, ako napríklad Blackphone, ktorý je rovnako ako Solarin založený na upravenej verzii mobilného operačného systému Google Android. Avšak Solarin kombinuje bezpečnostné hľadisko s luxusným dizajnom a high-tech hardvérom, ako je napríklad 28-megapixelový fotoaparát, obrazovka s rozlíšením 2K a nerozbitné Gorilla Glass.
Zariadenie by však v prvom rade malo byť vybavené mobilnou technológiou ochrany dát proti kybernetickým útokom. Telefón je údajne “mimo dosah tajných služieb kdekoľvek na svete”. Táto technológia s názvom KoolSpan chip-to-chip využíva 256-bitové AES šifrovanie, ktoré je využívané armádou.
Prvé testy sľubujú absolútnu ochranu pred odpočúvaním, no k smartfónu sa stavajú kriticky: technologický časopis Verge označil smartfón v takejto cene za “smiešny”. Analytik CCS Insight Ben Wood povedal pre Financial Times, že za smartfón bude ochotný zaplatiť takú cenu len malý počet užívateľov. Avšak užívatelia aj napriek šifrovaniu a ďalším bezpečnostným opatreniam zanechávajú digitálnu stopu.
Kybernetické útoky sa rozšírili po celom svete a práve v tom vidí spoločnosť stojaca za Solarinom veľký predajný potenciál. Jedná sa o rastúci trend. “Každý útok môže výrazne poškodiť reputáciu a financie spoločnosti,” hovorí spoluzakladateľ Tal Cohen na FT.