Tvrdí, že potravinárske firmy im úmyselne dodávajú menej kvalitné potraviny, a ako dôkaz boli do supermarketov v západných krajinách vyslaní experti na nákup známych potravín a nápojov. “Budúci týždeň budeme kupovať identické výrobky, ktoré sa predávajú na bulharskom trhu veľkými reťazcami a potom začne analýza,” dodal.
V analýze, ktorú vykonáva Bulharská agentúra pre bezpečnosť potravín, sú zahrnuté populárne čokolády, mliečne výrobky a mäsové výrobky, nealkoholické nápoje, džúsy a detská potrava.
“V skutočnosti stále zbierame vzorky na vykonávanie výskumu. Momentálne nemôžeme deklarovať výsledky. Teraz naši odborníci odoberajú vzorky …,” informovala agentúra. V tejto veci sa už obrátila bulharská ombudsmanka Maja Manolová na európsku komisárku pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věru Jourovú, no zatiaľ dôkazy ešte nie sú, pretože výsledky výskumu budú k dispozícii až dnes 30. júna.
Bulharsko sa stalo poslednou z tých krajín, ktoré začali obviňovať nadnárodné spoločnosti z predaja potravín nižšej kvality, že hlavné potravinárske spoločnosti pridávajú jednotlivé zložky s nižšou kvalitou do svojich produktov určených pre trh do strednej a východnej Európy, na rozdiel od Nemecka či Rakúska.
“Je to neprijateľné a urážlivé,” vyjadril sa bulharský premiér Bojko Borisov. “Možno je to pozostatok apartheidu, keď pre niektorých by mali byť potraviny vyššej kvality a pre ostatných vo východnej Európe nižšej kvality.”
Kontroly kvality potravín už prebehli v Českej republike, v Maďarsku a aj na Slovensku. Maďarský úrad pre bezpečnosť potravín vo februári vyhlásil, že Nutella predávaná v maďarských supermarketoch nie je taká jemná ako tá kúpená v Rakúsku, čo spoločnosť Ferrero – výrobca produktu tvrdo popiera, že by existoval nejaký rozdiel v kvalite.
Slovensko v apríli vyšlo so štúdiou kontroly kvality potravín zistiac, že niektoré dovážané výrobky predávané na našom území mali v niektorých prípadoch vyššiu koncentráciu umelých sladidiel a konzervačných látok, obsahovali viac tukov a nižšie podiely mäsa a mali celkovú nižšiu hmotnosť v gramoch. “Až polovica výrobkov obsahovala rozdiely, ktoré významne ovplyvňujú ich kvalitu,” uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Táto štúdia nadväzovala na predchádzajúcu správu o potravinách zo strany Slovenskej asociácie spotrebiteľov za rok 2011, ktorá tiež poukázala na výrazné rozdiely v rovnako označených výrobkoch predávaných v supermarketoch v ôsmich rôznych krajinách EÚ.
Český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka vyhlásil: “Pokiaľ ide o niektoré výrobky, premenili sme sa na odpadky v Európe.”
Európska komisia vo veľkej miere odmietla sťažnosti, pričom konštatovala, že nadnárodné spoločnosti môžu slobodne prispôsobovať svoje výrobky rôznym trhom, pokiaľ budú rešpektované zákony EÚ o označovaní a bezpečnosti.