Členovia tejto komisie vysvetlili svoje rozhodnutie tým, že podobným spôsobom chcú zabrániť tomu, aby Savčenková aj naďalej prezrádzala podobné citlivé informácie, ktoré sú štátnym tajomstvom. Navyše členovia komisie mienia obrátiť sa na Generálnu prokuratúru Ukrajiny, aby tá posúdila, či toto Savčenkovej konanie nie je vlastizradou.
Savčenková oponovala, že žiadne tajné informácie neprezrádzala a príbuzní ukrajinských vojakov by mali vedieť, kde sa nachádzajú ich synovia, bratia, muži a otcovia a čo je s nimi. Navyše tieto informácie by im mali poskytnúť oficiálni predstavitelia štátu. Podčiarkla, že vie, čo je to štátne tajomstvo a vie ho zachovať. Zdôraznila, že aj naďalej sa mieni zúčastňovať na zasadnutiach Komisie pre národnú bezpečnosť ukrajinského parlamentu a to aj napriek tomu, že bola z nej vylúčená.
Vysvetlila, prečo minulý týždeň zverejnila na svojej facebookovej stránke tento zoznam ukrajinských zajatcov. Povedala, že pracuje na tom, aby sa zajatci na obidvoch stranách čo najskôr vrátili domov. Podčiarkla, že podobným spôsobom chcela urýchliť proces hľadania zajatcov a ich výmeny.
Ukrajinské média pripomínajú aj ďalšiu epizódu z „vlastizrady“ Savčenkovej: vyhlásila, že Kyjev nedokáže urovnať krízu na juhovýchode krajiny, kým sa nevzdá svojich pretenzií na Krym. Povedala, že Krym sa už nedá vrátiť Ukrajiney. Samozrejme, viacerí ukrajinskí politici a média ju obvinili z vlastizrady. Savčenková oponovala, že inakším spôsobom sa konflikt na Donbase nedá ukončiť.
Eugen Rusnák