Liberál Sulík na začiatku videorozhovoru, ktorý poskytol týždenníku týždeň dáva príklad, ako by to vyzeralo, keby bol teoreticky každý druhý deň sviatok.
“Všetci pracujúci, ktorí niečo vyrábajú a poskytujú služby, by vyrobili len polovicu, respektíve by poskytli len polovicu služieb – zamestnanec vo Volkswagene by vyrobil polovicu áut, pekár by vyrobil polovicu chleba atď., no logicky z toho vyplýva, že títo ľudia by len polovicu zarábali”, tvrdí predseda strany SaS.
Podľa Sulíka z toho logicky vyplýva, že štátne sviatky a dni pracovného pokoja nie sú nejaký darček od štátu, ktorý zaplatia zamestnávatelia:
“Všetky štátne sviatky si zaplatia zamestnanci sami a to tak, že ich mzdy sú nižšie ako by boli, keby sme štátne sviatky nemali.”
Sulíkovi taktiež vadí, že Slovensko má “až” 15 štátnych sviatkov čím sa radí na druhé miesto v rámci Európskej únii v počte sviatkov hneď po Luxembursku.
Líder pravice preto chváli a víta iniciatívu ministra hospodárstva, ktorý chce znížiť počet sviatkov o dva. Konkrétne sa má jednať o 1. september, teda Deň Ústavy Slovenskej republiky a 15. september, sviatok Sedembolestnej Panny Márie – jeden z najobľúbenejších sviatkov katolíkov.
“Toto je správna cesta k tomu ako zvýšiť trvalo životnú úroveň Slovenských občanov”, dodáva Sulík .
Liberál sa však nechce zastaviť len pri zrušení dvoch sviatkov. Podľa jeho slov by mu nechýbal ani sviatok 8. mája, kedy slávime Deň víťazstva nad fašizmom a ukončenie 2. svetovej vojny. Sulíkovi ako ateistovi sa príliš nepáčia ani cirkevné sviatky, ktoré sú zároven aj štátnymi sviatkami.
“Slovensko je sekulárny štát a nie je viazaný na žiadne náboženstvo, alebo ideológiu a z tohto pohľadu si myslím, že máme príliš veľa cirkevných sviatkov”, povedal Sulík na záver.
Predseda SAS, ktorý sa pochválil videom na svojej facebookovej stránke sa ale nestretol s pochopením svojich fanúšikov. Drvivá väčšina jeho voličov mu totiž vyčitala ,že namiesto trávenia voľného času s rodinou ich chce Sulík poslať do práce.
Milan Kuruc, predseda občianského združenia “pracujúca chudoba”, sa vo svojom blogu bližsie pozrel Sulíkove tvrdenia o zvýšenej životnej úrovne ľudí v prípade zrušenia niektorých sviatkov.
Kuruc s tým vôbec nesúhlasí. Tú sú dôvody:
“Sviatkov síce máme 15, ale každý rok niektoré z nich pripadnú na víkendy. Takže v skutočnosti máme po niektoré roky sviatkov 10, po iné 11, niekedy 13 a tak ďalej.”
Následne pripája graf, ktorý dokazuje, že vyšší, alebo nižší počet sviatkov v daných rokoch vôbec nesúvisí s nárastom či úbytkom reálnych miezd.
Sulíkov kontroverzný návrh o zrušení sviatkov však nie je ojedinelý. Jeho stranícky kolega Jozef Mihál zašiel ešte ďalej, keď v roku 2009 vyhlásil, že najlepšie by bolo zrušiť minimálnu mzdu.
Samuel Gdovin