Pochopiteľne, ukrajinská generálna prokuratúra si kladie otázku: ako sa to mohlo stať? Veď strategické bombardéry to nie sú nejaké bicykle, motorky či autá: sú to oveľa väčšie, mocnejšie a nebezpečnejšie stroje. Ako sa mohlo stať, že sa z ničoho nič stratili?! Experti poukazujú na to, že sa nestratili iba samotné stroje, ale aj celá sprievodná technická dokumentácia, náhradné súčiastky, rôzne dokumenty spojené s prevádzkou, technickými opravami, skladovaním, servisnými službami, úhradou za opravy a servis a pod. Skrátka, zmizli dve lietadlá a všetky stopy po nich…
Ukrajinské médiá pripomínajú, že po rozpade ZSSR zostalo na Ukrajine 23 strategických jadrových bombardérov Tu-95MS. Pred takmer 15 rokmi Ukrajina odovzdala Rusku 8 lietadiel Tu-160, tri Tu-95MS a 51 rakiet H-55 vo forme úhrady dlhu vo výške 285 miliónov dolárov. Ďalšie dve lietadlá Tu-95MS prerobili na špionážne stroje a „zaparkovali“ v areáli Nikolajevského autoopravárenského podniku. V Poltavskom múzeu strategického letectva zakotvili aj ďalšie dve lietadlá – Tu-160 a Tu-95MS.
Dve lietadlá však nevedia nájsť. „Kompetentní“ už začínajú prehľadávať areál holdingu Ukroboronopromu, Nikolajevského autoopravárenského podniku a iných objektov, kde by sa mohli „schovávať“ dve stratené lietadlá. Experti taktiež v Centre pre inventarizáciu nadbytočného vojenského majetku Ozbrojených síl Ukrajiny študujú celú dokumentáciu a snažia sa nájsť dokumenty, ktoré odhalia tajomstvo zmiznutia dvoch strategických bombardérov.
Eugen Rusnák