„Nie sú tie informácie tak relevantné smerom k Slovenskej republike, aby som mohol povedať, že nám bezprostredne hrozí nejaké nebezpečenstvo,“ povedal Gašpar.
Policajný prezident ale pripomenul, že v najbližšom období je na Slovensku plánovaných viacero kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, na ktorých sa očakáva prítomnosť veľkého počtu osôb. Konkrétne spomenul výročie Slovenského národného povstania, Deň ústavy SR, ale napríklad aj letecké dni.
„Máme pred sebou obdobie, kedy sme si povedali, že musíme byť ostražitejší nad rámec bežného výkonu služby a bežných opatrení,“ uviedol Gašpar aj vzhľadom na situáciu v Európe a posledné teroristické útoky vo viacerých krajinách.
Zdôraznil, že mu nejde o šírenie paniky a II. stupeň bol už v Slovenskej republike v minulosti vyhlásený. Pre políciu to napríklad znamená, že zvýši počet obchôdzkových služieb, pričom sa sústredí na objekty, ako nákupné centrá či železničné stanice.
Vyhlásenie II. stupňa teroristického ohrozenia schválil minister vnútra.
SIS navrhla zvýšiť stupeň teroristického ohrozenia na Slovensku
Slovenská informačná služba (SIS) navrhla zvýšiť stupeň teroristického ohrozenia na Slovensku.
“Slovenská informačná služba vzhľadom na súčasný vývoj v bezpečnostnej oblasti, ako aj v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatočnými dňami a očakávanými masovými podujatiami, v spolupráci s ostatnými bezpečnostnými zložkami vykonáva potrebné spravodajské opatrenia na ochranu bezpečnosti našich občanov pred terorizmom. Aktuálne sú bezpečnostné opatrenia vzhľadom na zvýšenú hrozbu teroristických útokov v Európe prijímané v podstatne vyššej miere. Už bezprostredne po prvých informáciách o teroristických útokoch v Barcelone, Fínsku, Rusku, ale napríklad aj v Egypte s českou obeťou a konzultáciách predsedu vlády SR, ministra vnútra SR a riaditeľa SIS boli spravodajskou službou a ďalšími bezpečnostnými zložkami spustené štandardné bezpečnostné opatrenia reagujúce na podobné krajné situácie,” uviedol dnes pre TASR hovorca slovenskej tajnej služby Branislav Zvara.
Podľa jeho slov riaditeľ SIS v tejto súvislosti inicioval aj zvolanie zasadnutia Rady Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC) za účasti popredných predstaviteľov príslušných bezpečnostných rezortov a expertov. “Rada NBAC okrem iného analyzovala aktuálny stav a vyhodnotila najnovšie dostupné informácie z pokračujúcej výmeny informácií medzi partnerskými zahraničnými službami s dôrazom na možné bezpečnostné dôsledky v SR. Nové útoky potvrdzujú trend spôsobu vedenia teroristickej kampane. Udalosti v Barcelone priniesli nové trendy v taktike. Boli použité autá, nože, atrapy samovražedných opaskov na zvýšenie psychologického účinku a sťaženie zásahu bezpečnostným zložkám,” pripomenul ďalej Zvara.
“Cieľmi útočníkov sa vo zvýšenej miere stávajú najmä tzv. mäkké ciele a miesta s koncentráciou osôb. O podrobnostiach však SIS informovať nemôže, aby nedošlo k prípadnému zmareniu, ako aj prezradeniu operatívnych činností, k možnému ohrozeniu bezpečnosti a narušeniu dôvery v spolupráci s partnerskými spravodajskými službami,” uviedol hovorca.
Ako zdôraznil, “zvýšené riziko teroristického ohrozenia vníma SIS naďalej najmä zo strany tzv. osamelých vlkov, malých lokálnych skupín samoradikalizovaných fanatikov alebo džihádistických navrátilcov, ktorých činy a reakcie sú predvídateľné ťažko, a preto vzhľadom na ich metódy na škále od primitívnych po sofistikované, využívané v súčasnosti, predstavujú zvýšené bezpečnostné riziko či už na území EÚ, alebo u partnerských štátov NATO”.
“Na základe poznatkov a analýz a v súlade s nariadením MV SR navrhla SIS zvýšiť stupeň teroristického ohrozenia v Slovenskej republike. Rada NBAC zvýšenie stupňa teroristického ohrozenia odsúhlasila a NBAC bolo uvedené do režimu 24 hodín sedem dní v týždni,” povedal na záver hovorca slovenskej tajnej služby.
Milan Žitný: Prijatý II. stupeň teroristického ohrozenia ešte neznamená reálnu hrozbu
Oddnes prijatý II. stupeň teroristického ohrozenia ešte neznamená reálnu hrozbu. Uviedol dnes pre TASR slovenský bezpečnostný analytik Milan Žitný.
„Ľudia to ani nepocítia, zaregistrujú možno zvýšený výskyt policajných liadok tam, kde je väčší pohyb ľudí. Teda napríklad v nákupných centrách, letiskách, autobusových a železničných staniciach a na hraničných priechodoch. Analytické pracovisko SIS možné riziká útokov určite zodpovedne monitoruje. Prijatý druhý stupeň teroristických útokov ešte neznamená reálnu hrozbu,“ uviedol Žitný.