Bratislava 13. mája (TASR) – Literárne informačné centrum (LIC) je hlavný organizátor slovenskej účasti na 19. ročníku medzinárodného knižného veľtrhu Svet knihy Praha 2013, ktorý sa uskutoční od 16. do 19. mája. LIC pod záštitou ministra kultúry Mareka Maďariča zabezpečuje účasť spisovateľov i pestrý sprievodný program, keďže Slovensko je tento rok čestným hosťom veľtrhu.
"Je to pre nás jedinečná príležitosť prezentovať sa veľkým programom. Bude to po prvýkrát, že Slovensko je na tomto veľtrhu čestným hosťom. Pripravili sme asi 70 sprievodných podujatí, na ktorých sa predstaví vyše 40 spisovateľov, tiež ilustrátori, hudobníci i herci," na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave informovala riaditeľka LIC Jaroslava Vallová.
Stánok SR slávnostne otvoria vernisážou výstavy Tváre slovenskej literatúry. Portréty 27 slovenských spisovateľov vytvorila slovensko-talianska fotografka Lucia Gardin. "Okrem Vilikovského som všetkých fotila prvýkrát. Som poloslovenka, moja mama aj muž sú Slováci, ale od narodenia žijem v Ríme," povedala pre TASR fotografka.
V slovenskom programe dominujú tri výročia – storočnica spisovateľa Dominika Tatarku, 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, 20. výročie vzniku Českej a Slovenskej republiky. Na pražskom Výstavisku v stánku SR, Literárnej sále, Literárnej kaviarni, Malej sále v Pravom krídle, PEN klubovni a iných priestoroch budú stretnutia so spisovateľmi a vydavateľstvami.
Program Sláva víťazom predstaví laureátov a finalistov prestížnej slovenskej ceny Anasoft litera, spomienky na budovu Metropolky a kultúrne dianie v nej pripomenie hapening s bratislavskými rožkami pod názvom Metropolka znovu otvorená, (A)Politická talkshow bude v podaní posledných premiérov v rámci federácie Petra Pitharta a Jána Čarnugurského. Bývalá premiérka Iveta Radičová predstaví svoju knihu Krajina hrubých čiar. Objavme Slovensko bude slávnostný večer vydavateľstva Dajama, ktoré vydáva časopis Krásy Slovenska a turistické publikácie o prírodných a iných zaujímavostiach v našich regiónoch a mestách. V štvordňovom programe nechýba autorské a inscenované čítanie, besedy, autogramiády a iné stretnutia.
Organizátori pamätajú aj na najmenších čitateľov. Program Detského fóra je postavený na súbežných aktivitách pre deti rôzneho veku. Rodičom vytvára možnosť nerušenej prehliadky knižného veľtrhu a ich deťom miesto zmysluplne stráveného voľného času v tvorivom prostredí. Stretnutia so spisovateľmi a ilustrátormi sú zároveň príležitosťou pre učiteľov a vychovávateľov vymeniť klasickú hodinu literatúry či výtvarnej výchovy za živý workshop s autormi a oboznámiť žiakov s tajomstvami tvorby. Priestor spestria výstavy zo svetovej súťaže Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) – Českí ilustrátori ocenení na BIB 1967–2011, Nositelia ceny detskej poroty BIB 1993–2011 a Slovenskí ilustrátori ocenení na BIB 1967–2011. Bude dvojhodinová beseda na tému Majú klasické rozprávky miesto v detských knižkách? aj iné tematické stretnutia.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.