Lídri Národnej rady Besarábie pripomenuli, že na tomto území sa v XVI. – XVIII. storočí nachádzal nezávislý štát Budžakská step, na počesť ktorého nová samozvaná republika získala svoj názov. Hlavné mesto nového štátu určia v priebehu ľudového referenda. Na tomto zhromaždení k občanom nového štátu prihovorili viacerí tunajší politici: bývalý vicepremiér Moldavska Viktor Stepaňuk, arcibiskup Markel, exbaškan (exprezident) Gagauzska Michail Formuzal, predseda priemyselnej komory a bývalý moldavský premiér Michail Tarlev a iní.
Na zhromaždení schválili aj deklaráciu, ktorá podľa jej iniciátorov má obnoviť historickú spravodlivosť, znovu vytvoriť štát, ktorý tu už existoval, a zlepšiť život obyvateľov tohto regiónu. Navyše je to jediná garancia bezpečnosti pre občanov. Iniciátori vyhlásili, že si jasne uvedomujú, že vlády Ukrajiny a Moldavska sa budú snažiť prekaziť vytvorenie a rozvoj mladého štátu, avšak podčiarkli, že sa jeho formovanie už začalo. Začal fungovať na celonárodnej schôdzi zvolený ľudový parlament.
V Gagauzsku sa 29. októbra uskutočnil míting mládeže, ktorá podporila obnovenie a fakticky vytvorenie novej Besarabskej republiky Budžak. Mládež vyjadrila svoju podporu aj Národnej rade Besarábie. Jej predseda Alexej Litvinenko vyhlásil: “Sociálno-ekonomická a politická situácia v Južnej Besarábii núti národy, ktoré tu žijú, vlastnými silami bojovať o prežitie. Máme zničený priemysel, prístavné hospodárstvo, zomierajú dediny, mládež masovo odchádza z tohto regiónu. Vedenie v Kyjeve a Odese jednoducho ignoruje situáciu a vôbec nám nepomáha. Pokúsime sa napraviť situáciu všetci spolu: Ukrajinci, Bulhari, Gagauzi, Moldavci, Rómovia, Židia a iní. Budžak je unikátny región. Ak jeho vedenie bude tvrdo pracovať a riadiť ho efektívne a správne, dokáže zabezpečiť pre obyvateľov všetko potrebné a prinavráti ľuďom ich hrdosť a zmysel života,” podčiarkol Litvinenko.
Niektorí politici zo susedných štátov podporili túto iniciatívu obyvateľov regiónu, tvrdia, že je to v súlade s medzinárodnými štandardami a právom regiónov na autonómiu a sebaurčenie. Národná rada Besarábie oznámila, že začína pripravovať referendum, v priebehu ktorého občania odpovedia na otázku: “Podporujete pričlenenie Vášho okresu k Besarabskej republike Budžak?” Organizátori referenda ako pozorovateľov mienia pozvať zástupcov PACE, OBSE, Európskej únie a pod.
V prípade pozitívneho výsledku referenda v regióne mienia vytvoriť klasické štruktúry – parlament, vládu, ministerstvá, armádu, políciu, služby bezpečnosti a pod.
Nový zákonodarný orgán by mal schváliť ústavu, vytvoria taktiež vlastný bankový a finančný systém. Kyjev označuje Národnú radu Besarábie za teroristickú protiukrajinskú organizáciu.
Bezpečnostná služba Ukrajiny zatkla viacerých jej lídrov ako napríklad Artema Buzilu a Jelenu Gliščinskuju, ktorým súd uštedril dlhodobý pobyt vo väzení.
Eugen Rusnák