Bratislava 5. októbra (TASR) – Pripraviť taký návrh programu, ktorý by eliminoval dopady sucha na región strednej a východnej Európy. To je cieľom dvojdňového medzinárodného seminára o integrovanom riadení sucha. Na seminári sa zúčastní 58 expertov zo strednej a východnej Európy, strednej a južnej Ázie, oblasti Stredozemného mora a významných medzinárodných organizácií. Nechýbajú ani odborníci z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR –Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave na čele s generálnym riaditeľom Martinom Benkom. Stretnutie expertov sa začalo dnes v priestoroch SHMÚ.
"Spolu s odborníkmi z rôznych sektorov, ako sú meteorológia, vodné hospodárstvo, poľnohospodárstvo sa pokúsime definovať rôzne opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dopadov sucha na život obyvateľov regiónu,“ povedal generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko.
Regionálny koordinátor Global Water Partnership pre strednú a východnú Európu (GWP CEE) Milan Matuška ho doplnil: „Napríklad metódami ako je špeciálna orba. Za použitia novej techniky a technologických postupov dokážu poľnohospodári zadržať viac vlahy v pôde, ako v súčasnosti. V nasledujúcom období vyberieme u nás, a tiež v ďalších krajinách regiónu pilotné územia, na ktorých overíme účinky spomínanej metódy. Zároveň sa na základe získaných skúseností vypracujú odporúčania, ako túto metódu účinne uplatňovať v praxi. Prínosom seminára je aj nadväzovanie kontaktov a využitie vedomostného potenciálu odborníkov z viacerých regiónov, ktorí odporučia rôzne možnosti zmierňujúcich opatrení v ďalších oblastiach, akú sú napríklad zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou, rybárstvo, poľovníctvo a lesníctvo. Účastníci budú diskutovať o inštitucionálnom rámci, pracovnom programe na roky 2013-2014 a možných zdrojoch financovania".
V tomto roku zverejnila GWP CEE analytickú správu, ktorá zmapovala aktuálne politiky a stratégie na zmiernenie dopadov sucha v Bulharsku, Litve, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a na Ukrajine. Správa vyvolala mimoriadny záujem o aktuálnu tematiku sucha v radoch medzinárodnej odbornej verejnosti. V správe boli navrhnuté štyri národné a medzinárodné aktivity v oblasti integrovaného riadenia sucha:
1. Príprava na obdobie sucha (investičné a neinvestičné opatrenia, ako napríklad poistenie škôd spôsobených suchom). 2. Skvalitnenie a rozvoj monitorovacích sietí a systémov včasného varovania. 3. Príprava programov na budovanie odborných kapacít pre pracovníkov vodného hospodárstva a poľnohospodárstva. 4. Výmena skúseností pri integrovanom riadení sucha ako neoddeliteľnej súčasti vodného hospodárstva a poľnohospodárstva (vrátane cezhraničných riek).
Organizátormi dvojdňového medzinárodného seminára o integrovanom riadení sucha sú GWP so sídlom v Štokholme, regionálny sekretariát GWP CEE a Svetová meteorologická organizácia. Na seminári sa zúčastnia experti z Medzinárodnej komisie na ochranu Dunaja (ICPDR), Ekonomickej komisie OSN pre Európu (UNECE), Štokholmského medzinárodného inštitútu pre vodu (SIWI), Dohovoru OSN na boj proti vysušovaniu (UNCCD), Agentúry pre medzinárodný rozvoj USA (USAID) a Centra pre riadenie sucha v juhovýchodnej Európe (DMCSEE).
Global Water Partnership je založené na vzťahoch pracovného partnerstva s vládnymi agentúrami, verejnými inštitúciami, súkromnými firmami, profesionálnymi organizáciami a multilaterálnymi rozvojovými agentúrami. Má viac ako 2500 partnerov v 70 krajinách a 13 regiónoch. GWP pre strednú a východnú Európu pôsobí v 12 krajinách – Bulharsku, Českej republike, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a na Ukrajine. GWP CEE združuje viac ako 140 partnerských organizácií.
TASR informoval Maroš Stano z Odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia.
Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.