V utorok podvečer zelektrizovala Francúzsko správa o samovražde známeho esejistu a historika, 78 ročného Dominique Vennera. Muž sa zastrelil strelou do úst priamo pred oltárom v katedrále Notre Dame a pred očami cca 1500 turistov a návštevníkov chrámu. Podľa rektora katedrály, muž zanechal po sebe 5-6 listov, ktoré rozložil na rôzne miesta chrámu, z toho jeden priamo na oltár.V chráme vypukla okamžite panika a bezpečnostné služby nechali katedrálu evakuovať.
Dominigue Venner je francúzskymi médiami označovaný za prívrženca krajnej pravice, ktorý sa v mladosti angažoval vo francúzskej armáde, neskôr sa stal spoluzakladateľom intelektuálneho hnutia na obranu tradičných hodnôt, s ktorým získal sympatie veľkej časti francúzskej inteligencie. Od 80.tych rokov sa venoval historickému výskumu a písaniu esejí hlavne s tématikou armádnej histórie, v ktorej sa stal postupne uznávaným odborníkom.
Po tom, čo bola potvrdená identita obete, začali médiá okamžite špekulovať nad motívom tohto tragického kroku. Zdá sa, že miesto a dátum činu neboli vybrané náhodne. Listy, v ktorých vysvetľuje dôvody svojho činu, síce polícia zatiaľ nezverejnila, keďže záležitosť sa stále vyšetruje, ale výber miesta a dátumu, spolu s vyhlásením, ktoré zverejnil na svojom blogu deň predtým, viedli k záveru, že tento zúfalý čin bol „protestom proti úpadku tradičných hodnôt, rozvratu rodiny a dekadencie Európy“. Venner okrem toho, že sa veľmi angažoval v hnutí proti legalizácii homosexuálnych manželstiev a veľmi ťažko niesol definitívne schválenie daného zákona, mal tiež veľké obavy z islamizácie Európy a multi-kutrúrnej politiky…
Na svojom blogu uvádza, že „demonštranti 26. mája budú mať pravdu, ak vykričia svoju netrpezlivosť a hnev” a zároveň predpovedá, že “je pravdepodobné, že sa Francúzsko môže dostať pod vplyv islamistov” a že už nebude stačiť iba pokojne manifestovať ale „budú potrebné nové, symbolické, okázalé gestá na vyburcovanie z driemoty“. Katedrála Notre Dame je celosvetovým symbolom Paríža resp. Francúzska a je vždy plná turistov z celého sveta. V ten istý deň sa mal večer pred Bastilou konať veľkolepý koncert na oslavu schválenia zákona Taubira. To všetko vedie k domnienke, že médiá sa v odhade príčin tohoto činu nemýlia.
Ako prvá reagovala na čin Marine Le Pen, ktorá ho označila za vrcholne politický a za spôsob, akým chcel prebudiť svedomie národa. V podobnom zmysle sa vyjadrili aj ďalší poslanci. Hovorca Inter-LGBT ligy označil samovraždu za “zúfalý, poľutovania hodný a veľmi marginálny čin”.
Krátko po čine na miesto prišiel aj minister vnútra Manuel Valls, ktorý sa zjavne necítil vo svojej koži. Niet divu, o takúto publicitu Francúzska vláda určite nestojí a v tak rozjatrenej atmosfére ťažko odhadnúť, čo môže zapôsobiť ako rozbuška.
Francúzsko zažíva tento rok extrémne chladnú jar, s teplotami až 10 stupňov pod normálom a extrémnymi zrážkami. Zlé jazyky tvrdia, že je to odvtedy, čo sa úradu prezidenta ujal Hollande a „odvtedy im obloha padá na hlavy“ a zároveň špekulujú, či vláda zavedie daň aj na dáždniky v rámci všeobecného zvyšovania daní. Všetkým je zima, ale zdá sa, že ministrovi vnútra bude asi dosť horúco…
Katarína Hanzlíkova, Paríž.