Moslimka zo Somálska, ktorá žiada od strednej zdravotníckej školy ospravedlnenie a 60 tisíc českých korún ako odškodné, tvrdí, že škola nerešpektovala jej vieru a porušila zásadu rovnakého zaobchádzania.
“Ona sem priletela, správala sa v škole agresívne, dupala nohami a opakovala, že sem nebude chodiť. Takéto správanie som nezažila. Potom slečna vybehla a rozbehla kauzu, povedala Blesku riaditeľka školy Ivanka Kohoutová.
O tomto prípade, ale aj o ďalších požiadavkách moslimov na české školy podrobnejšie porozprával pre potrál Blesk.cz predseda magistrátneho výboru pre výchovu a vzdelávanie Patrik Nacher.
Nacher považuje súd vo veci zákazu hidžábu pre moslimskú študentku za absurdný:
“My žijeme v spoločnosti, ktorá verejný život od náboženstva oddeľuje. Verejný život je aj škola, ktorá má dané pravidlá. Riaditeľ je tým, kto sa zodpovedá zriaďovateľovi a rodičom. Jednoznačne stojím na strane riaditeľky. Nie som si istý, či išlo o šatku. Podľa niektorých informácií mohlo ísť o chybne dodanú dokumentáciu, šatka môže byť len zámienka.”
Patrik Nacher ďalej opisuje požiadavky moslimov aj na iných školách po českej republike :
“Na ďalších školách so študentmi moslimského vyznania riešili požiadavky na zriadenie špeciálnej miestnosti čoby modlitebne, prestávky na modlenie aj v čase vyučovania. Alebo požiadavka študentiek, aby ich neučili muži, ale výhradne ženy. ”
Oficiálne je týchto prípadov len pár, v skutočnosti je ich ale oveľa viac, školy sa však boja o tom hovoriť , nechcú totiž , aby sa do toho pustili média, rôzni pseudoaktivisti a mimovládky, ktorí nekriticky bránia moslimov:
“Zatiaľ sú to jednotky prípadov, ale tým to nekončí. Problém je, že školy o tom nehovoria, nechcú na seba priťahovať pozornosť aktivistov a ľudí, ktorí bez znalosti o riadení školy a povedomia o následkoch poškodzujú školu, riaditeľa a nakoniec samotných študentov,” povedal Nacher
Samuel Gdovin