Anglicko a Francúzsko sa zaviazali v rámci dohôd EÚ prijať 20.000 až 24.000 utečencov. Aj keď boli sýrski kresťania prvými obeťami vojny v Sýrii, sú diskriminovaní vládami oboch krajín z dôvodu ich náboženskej príslušnosti.
Bývalý anglikánsky arcibiskup z Canterbury, Lord Carey, prejavil znepokojenie. Pre denník The Telegraph povedal: “Tí, ktorí celé mesiace propagujú súcit so sýrskymi obeťami, im v skutočnosti spôsobujú veľkú frustráciu, pretože kresťanská komunita je opäť opustená a je s ňou zaobchádzané úplne na poslednom mieste.”
Britský premiér David Cameron oznámil, že budú prijímať len tých utečencov, ktorí sa nachádzajú v utečeneckom tábore OSN.
“Týmto spôsobom,” povedal bývalý anglikánsky arcibiskup, “Cameron neúmyselne diskriminuje kresťanov, ktorí sú najviac postihnutí týmito neľudskými mäsiarmi, ktorí si hovoria Islamský štát. V táboroch OSN nie je možné nájsť jediného kresťana, pretože boli napádaní islamistami s cieľom vyhnať ich z týchto táborov. Preto hľadajú útočisko v súkromných domoch a kostoloch.”
Bývalý arcibiskup z Canterbury vyzval britskú vládu: “Británia by mala prenasledovaných kresťanov považovať za prioritu, pretože sú najzraniteľnejšou skupinou. Okrem toho sme kresťanský národ a sýrski kresťania nemajú problémy integrovať sa. Niektorým sa nebude páčiť to, čo hovorím, ale masová imigrácia moslimov do Európy v posledných rokoch bola neprimeraná a viedla k vzniku get.”
Diskriminácia kresťanov je problémom nielen Británie, ale aj Francúzska. Sýrsky expert na univerzite v Tours, Frédéric Pichon, povedal 11. septembra v rozhovore pre Courtoisie: “Dnes popoludní som hovoril s vysokým funkcionárom republiky, ktorý je zodpovedný za prijímanie utečencov a dovolil mi, aby som citoval všetko, čo povedal. Preto, prosím, dajte mi možnosť tak urobiť. K dispozícii sú presné pokyny vydané vládou ignorovať problém kresťanov na Blízkom východe.”
“Prvým dôvodom, prečo irackí a sýrski kresťania musia čakať osem mesiacov na získanie vstupných víz od francúzskeho veľvyslanectva v Libanone, bol ten, že ich situácia je preskúmavana libanonskými súkromnými spoločnosťami, ktoré vlastnia sunnitskí moslimovia.”
“Ako som povedal, koncept pokynov je nasledujúci: môžu posielať Sýrčanov do Európy, ale za predpokladu, že nie sú priateľmi sýrskeho režimu. Inými slovami: ak ste alwaiti alebo kresťania, potom ste pre režim priateľmi a preto nikdy nezískate vízum.” Nezáleží na skutočnosti, že kresťania sú najvážnejšie postihnutí brutálnym prenasledovaním. Také sú pokyny francúzskej vlády pokiaľ ide o pomoc utečencom.
V rovnakom rádiu Courtoisie vystúpil aj Marc Fromager, riaditeľ francúzskej časti katolíckej humanitárnej organizácie, ktorý potvrdil diskrimináciu kresťanov: “Celé roky som registroval podobné informácie z článkov z celého Francúzska.” Kresťania sa potýkajú s inými problémami, tvrdí Fromager.
“Napríklad egyptskí kresťania, ktorí utekajú zo svojej krajiny, pretože sú v ohrození: ich prípadmi sa zaoberajú francúzske orgány s pomocou arabských prekladateľov, ktorí sú takmer všetci moslimovia. Je zvláštne, že takmer žiadnemu z týchto kresťanov nebol poskytnutý politický azyl, čo v jednoduchej reči znamená, že boli odmietnutí aj keď bolo zrejmé, že sú v ohrození zdravia a života. To, samozrejme, nahráva moslimom. Chcelo by to neutrálneho prekladateľa, ktorý by robil svoju prácu dobre,” hovorí Fromager.