Kerry sa zastavil v Mongolsku na ceste z Paríža do Pekingu, kde sa zúčastní na v poradí ôsmom Strategickom a ekonomickom dialógu; každoročných rozhovoroch na vysokej úrovni medzi USA a Čínou.
Administratíva prezidenta USA Baracka Obamu sa snaží pestovať Mongolsko ako partnera vzhľadom na jeho polohu medzi čoraz sebavedomejšími americkými súpermi – Čínou a Ruskom. Mongolsko je závislé od dovozu z oboch týchto krajín.
Americkí predstavitelia pravidelne chvália trojmiliónové Mongolsko ako krajinu s inšpirujúcim príbehom demokratického prechodu od získania nezávislosti pred štvrťstoročím.
“Ste naozaj skvelým príkladom,” povedal Kerry mongolským predstaviteľom. “Na jednej strane máte Čínu, na druhej Rusko a vždy je tam veľa tlakov. A vy, v tejto oáze demokracie, bojujete za svoju vlastnú identitu,” dodal šéf americkej diplomacie.
Ako však poznamenala agentúra Reuters, Kerryho rezort vydal vlani správu o situácii v oblasti ľudských práv v Mongolsku, v ktorej upozornil na “nejasné zákony a nedostatok transparentnosti v zákonodarných, výkonných a súdnych procesoch”, čo “oslabuje efektivitu vlády, dôveru verejnosti a dáva pozvánku korupcii”.