Kišiňov 10. júla 2015 (HSP/
Moldavci v utorok protestovali v Kišiňove za pripojenie k Rumunsku. Poslanci z Bukurešti sa zúčastnili protestu a motivovali protestujúcich. Uviedli, že nemecký model “znovuzjednotenia” je bližšie, ako inokedy, hovorí rumunská tlačová agentúra Mediafax.
Aj prezidenti oboch krajín podporujú pripojenie. Kým Moldavsko sa chce prostredníctvom tohto kroku priblížiť k EÚ, Rumunsku tajne stúpajú územné požiadavky na časti Moldavska. “Moldavsko má veľkú príležitosť modernizovať a rozvíjať svoju integráciu do EÚ,” tvrdí moldavský prezident Nicolae Timofti. Zostáva nejasné, čo sa v prípade pripojenia Moldavska k Rumunsku stane s autonómnou republikou Podnestersko, ktorá je súčasťou Moldavska. Podnestersko je pod priamym vplyvom Ruska. Navyše je v oblasti asi 1.500 ruských vojakov, čo zvyšuje potenciál pre eskaláciu. Odpor k pripojeniu Moldavska je v autonómnych oblastiach Podnestersko – väčšina obyvateľov ruskej národnosti – a Găgăuzia – v prevahe kresťansko-turecké obyvateľstvo – veľký. Okrem toho by tento krok mohol Rumunsku poškodiť – Maďarsko by sa mohlo cítiť povzbudzované, aby pritvrdilo svoje územné nároky v Transylvánii.
Rumunský prezident Klaus-Werner Johannis koná v mene EÚ a NATO. Moldavsko sa zúčastňuje manévrov NATO, hoci nie je členom NATO. Tento vývoj je spojený s túžbou EÚ, ktorá chce zintenzívniť svoje vzťahy s Moldavskom, Ukrajinou a Gruzínskom. Rusko by malo byť jasne premiestnené z Podnesterska. To je podobná východisková pozícia ako na Ukrajine.
Elity v Moldavsku sú rozdelené ohľadom orientácie zahraničnej politiky svojej vlasti. V Moldavsku stoja proti sebe staré a nové elity ako zástancovia západu a Ruska. Vznik nového konfliktu je veľmi pravdepodobný. Vplyv EÚ pod zámienkou demokratizácie nevyhnutne vedie k napätiu v Moldavsku. Vzhľadom na to existuje nebezpečenstvo, že dohoda Moldavska s Rumunskom by viedla k úplnému odtrhnutiu Podnesterska, teda jeho pripojenia k Rusku. Hrozí tak občianska vojna. V tejto súvislosti je EÚ oficiálne aktívnejšia ako USA.
Washington mohol pripraviť v Moldavsku “pascu” pre EÚ. EÚ hrozí priama kolízia s Ruskom a USA necháva Európanom voľnosť. Ak by naozaj došlo k vypuknutiu konfliktu v Moldavsku, Američania nebudú musieť vyvolať zvýšený tlak na Európanov, aby sa vzťahy s Ruskom ochladili ešte viac. Vzhľadom na to by potom mohli konať nezávisle a slobodne. Predpokladá sa, že Rusko sa už pripravilo na základe skúsenosti s Janukovyčovou zradou na prípadné scenáre.