Kyjev 2. februára 2015 (HSP/Zvezda/Foto:Zvezda)
Príslušníci práporu Ajdar si vymohli svoje
Ministerstvo obrany Ukrajiny zrušilo rozkaz na rozpustenie práporu Ajdar. Správu oznámili ajdarovcom na ich proteste, ktorý sa konal blízko budovy ministerstva. Bojovníci Ajdaru po tom, čo sa dozvedeli o rozhodnutí rozpustiť ich prápor, v piatok pred ministerstvom obrany demonštrovali a pneumatikami blokovali vchod do areálu. Žiadali odstúpenie prezidenta Porošenka.
Porošenko, Jaceňuk a ďalší ľudia, ktorí sú momentálne pri moc,i si museli uvedomiť, že takýmto spôsobom, cez protesty a barikády z horiacich pneumatik a presne za pomocí týchto ľudí, sa dostali k moci a teraz by rovnakým spôsobom, ak by sa protest ajdarovcov rozrástol, mohli o ňu prísť.
Demoštrujúci príslušníci práporu Ajdar novinku o zrušení príkazu na rozpustenie ich práporu privítali krikom a jasotom.
Dnes niekoľko stoviek bojovníkov práporu Ajdar, veteránov z bojov na východe, znova protestovalo v Kyjeve neďaleko budovy ministerstva obrany a žiadali odstúpenie prezidenta Petra Porošenka a premiéra Arsena Jaceňuka. Protest prebiehal búrlivo a nepokojne. Protestujúci podpaľovali pneumatiky a chceli zaútočiť na budovu ministerstva obrany. Niekoľkým ľuďom sa podarilo dostať dovnútra.
Vojaci žiadali zrušenie rozkazu na rozpustenie práporu Ajdar a vyslanie vojsk na vyslobodenie 25-teho bataliónu zvaného Kyjevská Rus z obkľúčenia pod Debaľcevom.
Posledné, čo si môže prezident i celá vláda v Kyjeve želať, je, aby skúsení vojaci, veteráni začali Majdan v Kyjeve. Dôsledky takejto akcie si iste vedia, ale nechcú predstaviť. Vojaci Ajdaru sú povestní svojimi zverstvami ako zabíjaním civilistov, masovými hrobmi, znásilneniami žien na frontovej línii. Predstaviteľom súčasného vedenia by sa tak mohlo ľahko stať, že by miesto vedenia vojny na východe zachraňovali svoje holé životy.
Ak by sa tento protest, ktorý trval už od piatku, rozhorel, mohlo by to znamenať koniec chunty, ktorá momentálne ovláda Ukrajinu. Dobrovoľnícke prápory nemá kyjevská vláda pod kontrolou. Sú to skôr osobné armády oligarchov ako armádne ukrajinské jednotky. Ich členovia sú fanatickými príslušníkmi Pravého Sektora a Svobody. Sú jediní, ktorí sú ochotní zomierať v bojoch na východe, no zároveň sú nevyspitateľní. Už viackrát po tom, čo sa im nepáčilo nejaké rozhodnutie orgánov v Kyjeve, sa vyhrážali prezidentovi i vláde, že sa obrátia, napochodujú do Kyjeva a urobia tam poriadok.
Súčasná vláda im už viackrát vyšla v ústrety. Medzi iným aj čistkami v generálnom štábe, ktoré požadovali. Teraz zas zrušili rozpustenie práporu, ktorý mal byť pravdepodobne iba prvý a za nim by nasledovali ostatné dobrovoľnícke prápory. Vláda ich chcela včleniť do regulárnej armády a získať tak nad nimi kontrolu. Ale nepodarilo sa, zase im bola nútená ustúpiť. Iste to nie je znak jej silnej pozície, ani dobrý precedens do budúcna.
ad