Poslanca sme sa opýtali čo bolo podnetom, že sa rozhodol kandidovať, aké zmeny chce v kraji uskutočniť, ako aj to, či sa po prípadnom zvolení vzdá postu poslanca NR SR.
Čo bolo podnetom, že ste sa rozhodli kandidovať na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja?
Nemôžem sa už pozerať na to, ako je celá krajina drancovaná a rozpredávaná rôznym finančným a záujmovým skupinám. Ako postupne múdri a slušní ľudia čoraz viac skláňajú hlavy a neustále len ustupujú arogantným zlodejom. Narodil som sa v Nitrianskom kraji, prežil som v ňom celý život a teraz je čas, aby som zaň bojoval.
Ako vnímate súčasnú situáciu v Nitrianskom kraji?
Ľudia v kraji sú z tzv. štandardných politikov už frustrovaní. Nielen na krajskej, ale aj na mestskej úrovni v Nitre prekvitá papalášizmus a odtrhnutie od reality. Títo politici žijú jednoducho v inom svete. Namiesto konštruktívneho riešenia skutočných problémov ľudí sa venujú primitívnemu politikárčeniu. Uvedomuje si to čoraz viac ľudí, najmä tých, čo sledujú aj naše pôsobenie a vidia, do akých absurdných politických sabotáží sú štandardní politici ochotní zájsť len preto, aby zostali pri moci. Vzhľadom ku komunistickej minulosti týchto politikov, z ktorých boli mnohí aj členovia ŠTB, ma tieto zákerné praktiky však vôbec neprekvapujú. Nikto z nich napríklad nenájde odvahu ani len pomenovať problém, ktorý trápi v súčasnosti Nitru.
V Nitre sa stavia nová fabrika indickej automobilky Jaguár – Land Rover. Táto firma dostala od štátu dotácie rádovo v stovkách miliónov eur. Ľuďom v kraji sľubovali tisíc eurové platy. Namiesto toho však zaplavili celú Nitru arogantnými a agresívnymi robotníkmi z Balkánu. Vláda teda za peniaze z našich daní podporila firmu, ktorá si sem dovliekla lacných robotníkov zo zahraničia. My sme proti tomuto problému už tvrdo verejne vystúpili a v prípade, ak budem zvolený za predsedu kraja, urobím všetko pre to, aby kraj nezaplavili cudzinci. Mojím cieľom je, aby sa v kraji žilo dôstojne v prvom rade všetkým domácim obyvateľom – bez ohľadu na národnosť. Každý slušný občan jednoducho musí cítiť, že kraj a štát je tu v prvom rade preto, aby hájil jeho záujmy. A nie preto, aby hájil záujmy zahraničných investorov, cudzincov či rôznych finančných skupín.
Aké zmeny chcete uskutočniť, ak budete zvolený na post predsedu?
Najskôr sa budeme musieť vysporiadať s obrovským 23 miliónovým dlhom, ktorý po 16 rokoch svojho úradovania zanechal končiaci župan Belica. Mojou prioritou bude preto najmä zlepšenie hospodárenia kraja. Zo skúseností, ktoré som získal počas práce vo funkcii riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja viem, že v drvivej väčšine prípadov sa veci dajú robiť efektívnejšie a za výhodnejšie ceny. Budem podporovať rozvoj stredného odborného školstva, zvyšovanie úrovne služieb v krajských zariadeniach sociálnych služieb a zlepšovať kvalitu cestnej infraštruktúry v kraji. Podrobný volebný program však zverejním až začiatkom septembra, keď budú oficiálne uzatvorené kandidátne listiny.
Aké sú vaše najväčšie výhrady voči súčasnému županovi Milanovi Belicovi?
Pán Belica, napriek tomu že mal úplne ideálne východiskové možnosti, spravil z VÚC inštitúciu žijúcu pre seba. Napriek tomu, že mal širokú podporu poslancov v zastupiteľstve, nedokázal napríklad udržať a prevádzkovať krajské nemocnice. Namiesto toho ich kraj sprivatizoval v prospech finančných skupín. Najnovšie sa pustili dokonca už aj do privatizácie stredného odborného školstva. Napriek tomu, že pán Belica začínal ako prvý župan s nulovým dlhom, dnes odovzdáva kraj s dlhom 23 miliónov eur. A práve to je mojou najväčšou výhradou – že hoci mal absolútne všetky možnosti, aby Nitrianskemu kraju vrátil hrdosť, silu a prosperitu, ktorá mu historickým právom patrí, tak namiesto toho dostal kraj na pokraj krachu a obyvateľom kraja činnosť VÚC úplne znechutil.
Čo vnímate ako svoje pozitívum v porovnaní s Belicom?
Pracujem na úplne iných obrátkach v úplne inej dynamike, ako pán Belica, ktorý čoskoro oslávi 70-tku. Nemám problém ísť kvôli obhajobe verejného záujmu a šetreniu verejných peňazí aj do psychicky náročných a tvrdých jednaní. Súčasný prehnitý a skorumpovaný systém sa totiž nedá poraziť prosením či hladkaním. Treba prijať tvrdé kroky a pevne si stáť za svojimi hodnotami, pretože inak vás tá politicko-oligarchistická mafia skôr či neskôr skorumpuje, zastraší alebo zlikviduje. Ja sa pánov z finančných skupín nebojím vyhodiť z kancelárie. Ako riaditeľ Úradu BBSK som to dokázal už niekoľkokrát, keď som bol presvedčený o ich nekalých úmysloch. Nemajú ma čím vydierať, zastrašiť, ani podplatiť. Môj hodnotový rámec je jednoducho úplne iný, ako hodnotový rámec pána Belicu či iných štandardných politikov. Chcem, aby mohli byť ľudia opäť hrdí na to, že sú práve z Nitrianskeho kraja.
V prípade, že Vám voliči dajú svoju dôveru, vzdáte sa postu poslanca v NR SR?
S týmto populistickým sľubom prichádzajú najmä kandidáti zo SaS a OĽaNO, ktorí vedia, že nebudú zvolení. Táto otázka je však zatiaľ predčasná a nechcem špekulovať nad tým, čo by bolo keby. Uvidíme, ako dopadnú župné voľby a akú podporu v zastupiteľstve získame. Ak získame málo poslancov alebo žiadneho poslanca, tak pravdepodobne by som sa mandátu poslanca NR SR vzdal, pretože politický „súboj“ so zastupiteľstvom by si vyžadoval veľa úsilia. Ak však získame v zastupiteľstve dostatok poslancov, tak sa bude dať pracovať oveľa ľahšie a plynulejšie a v tom prípade je rozumnejšie, aby mal kraj svojho zástupcu a obhajcu aj v NR SR. Samozrejme, v takom prípade by som vykonával funkciu predsedu samosprávneho kraja len za minimálnu mzdu, ktorá je teraz 435 € v hrubom.