Podľa šéfa rezortu vnútra Slovensko už dlhodobo odmieta systém povinného prerozdeľovania utečencov v rámci Európskej únie, ktorý považuje za nesprávny. Súhlasí však s dočasným poskytnutím ubytovacích kapacít na Slovensku pre žiadateľov o azyl v Rakúsku, s ktorým uzavrelo aj príslušnú dohodu. „Prvých 24 žiadateľov o azyl z Rakúska príde na Slovensko, kde im bude poskytnuté ubytovanie a strava s tým, že rakúska strana sa bude naďalej starať o samotnú azylovú procedúru a o samotných migrantov. Pred ukončením azylového konania sa títo žiadatelia o azyl vrátia naspäť do Rakúska,“ povedal Kaliňák.
Minister vnútra bezpečnostné riziká v Gabčíkove neočakáva. „Sú informovaní, že ak by došlo k porušeniu pravidiel, veľmi riskujú udelenie azylu v Rakúsku a veľmi ľahko by mohlo dôjsť k skončeniu procedúry,“ uviedol. Slovensko môže taktiež v prípade akýchkoľvek pochybností vrátiť týchto ľudí späť do Rakúska. Dočasní rakúski azylanti môžu priestory zariadenia opustiť. Slovensko však prijalo určité opatrenia, ako je zvýšenie počtu policajtov na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Gabčíkove či vybudovanie kamerového systému v obci.
Jeden z migrantov, ktorí prišiel do Gabčíkova priznal, že sa chce čo najskôr vrátiť do Rakúska
Do areálu Slovenskej technickej univerzity Bratislava v Gabčíkove dorazil dnes o 15.25 h autobus s rakúskou poznávacou značkou, z ktorého v sprievode dobrovoľných aktivistov vystúpila prvá skupina dočasných rakúskych azylantov. V autobuse zo Salzburgu cestovali len muži, Sýrčania mladšieho veku.
„Pôvodne nás malo byť viac, ale viacerí si to v poslednej chvíli rozmysleli a nechceli prísť na Slovensko. Dúfam, že ani my tu nebudeme dlho, chceme sa dostať späť do Rakúska,“ konštatoval jeden z migrantov. Dodal, že kým sa formality vybavia, budú trpezlivo čakať.
Azylantov privítala veľká skupina domácich a zahraničných novinárov, takmer všetky slovenské televízne štáby, ale nechýbali kamery z Maďarska, Rakúska i Nemecka. Prítomných žurnalistov prekvapil postoj polície, ktorá čakajúcich novinárov vyhnala z priestoru. „Je to akademická pôda, ani jeden z vás nemá povolenie na vstup,“ zdôraznil dôstojník polície. Okolie budovy, kde majú byť umiestnení azylanti, ohradili páskou, avšak pár minút pred príchodom pásku odstránili a umožnili vstup pred vchod budovy. Počas niekoľkohodinového čakania na príchod dočasných rakúskych azylantov do priestoru nevkročil ani jeden občan z miestnych obyvateľov, príchod migrantov nesprevádzali žiadne výtržnosti.
“Z našej strany je všetko zabezpečené, ubytovanie pripravené. V tejto chvíli sa už pripravuje strava. Do platnosti vstupujú bezpečnostné opatrenia, ktoré sme už avizovali. Navyšujeme tiež počty policajtov na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Gabčíkove – o desať,” uviedol hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík. Podľa neho sa taktiež pracuje na vylepšení kamerového systému v obci.
“Opakujeme a zdôrazňujeme, že ide o žiadateľov o rakúsky azyl, ktorí budú na Slovensku dočasne, teda po skončení procesu sa vrátia späť do Rakúska. Preto nepredpokladáme, že by páchali trestnú činnosť alebo robili výtržnosti, keďže by to zmarilo ich šance na získanie azylu v Rakúsku,” dodal Netík.
Podľa Danka je ignorovanie výsledkov miestneho referenda v Gabčíkove škandalózne
Na príchod utečencov reagovala aj SNS. Podľa jej predsedu je ignorovanie výsledkov miestneho referenda v Gabčíkove zo strany predstaviteľov vlády škandalózne. Obyvatelia Gabčíkova sa podľa jej slov totiž vyjadrili proti zriadeniu dočasného tábora pre azylantov z Rakúska a dočkali sa len “vyjadrenia nepochopenia a nezáujmu”.
SNS vyjadruje rozhorčenie nad tým, že stále nie je verejnosti dostupné slovensko-rakúske memorandum o dočasnom prijatí azylantov z Rakúska. Podľa strany je toto memorandum v rozpore s ľudskými právami a narúša suverenitu SR. “Proces udeľovania azylu je správne konanie, v ktorom žiadateľ podlieha jurisdikcii určitého štátu. Nikdy však neboli žiadatelia o azyl umiestňovaní mimo územia štátu, v ktorom toto správne konanie prebieha,” tvrdí predseda SNS Andrej Danko.
Zároveň upozorňuje, že každý štát Európskej únie je zodpovedný za ochranu svojich hraníc a za žiadateľov o azyl. Podľa SNS Slovensko nemôže brať zodpovednosť za tých, ktorí žiadajú o povolenie žiť v inej krajine. Strana preto odmieta hazard s dôverou občanov i dočasný tábor pre rakúskych azylantov. “Vyzývame vládu, aby dôkladne informovala o bezpečnostných opatreniach proti prípadným problémom a incidentom,” dodal Danko.