V rozhovore pre portál iDnes.cz Michaláková ozrejmila ďalšie skutočnosti prípadu.
Michaláková sa so svojim bývalým manželom stretla počas letných prázdnin v Chorvátsku, kde pomáhala svojmu známemu v cestovnej kancelárii. Je bývalý manžel bol jediný turista, ktorý potreboval anglického tlmočníka. Keď sa stali partnermi cestovala za ním do Nórska.
V roku 2004 otehotnela, vzali sa a v roku 2005 sa presťahovala do Nórska. V tom čase jej manžel nemal prácu, jeho príjem nedosahoval zákonný limit, na základe ktorého by dokázal uživiť ju a dieťa, preto sa musela vrátiť do Česka. Tu strávila so synom osem alebo deväť mesiacov. Naučila sa nórsky a po návrate k manželovi si našla prácu upratovačky. Následne pracovala v celonórskom komplexe práčovní, kde spracovávala objednávky pre hotely.
Ako sama Michaláková uvádza, medzi exmanželom a deťmi žiadny problém nezaznamenala. Keďže manžel bol nedoslýchavý, deti vedeli základy znakovej reči. V čase kedy on prácu nemal, sa o rodinu finančne starala ona. „Nemala som ale žiadne pochybnosti o tom, že exmanžel deti zneužíval,“ vysvetlila pre iDnes.cz Češka.
Utajené psychické problémy
Exmanžela charakterizuje ako každého iného muža. Jedine čo zaznamenala počas ich vzťahu bola jeho značná žiarlivosť a odmietanie názorov iných, v prípade, že bol presvedčený o správnosti svojho názoru. Dnes s ním nie je v kontakte. Dôvodom je podľa jej slov utajenie psychických problémov, ktorými trpel v minulosti. Tie sa opätovne prejavili po odobratí synov.
Češka aktuálne žije na severe Nórska so svojim priateľom. Čas trávi aj s jeho 6-ročnou dcérou, ktorú má priateľ v striedavej starostlivosti. Pracuje v domove dôchodcov a dvoch materských školách, uviedla Michaláková pre iDnes.cz.
Tlak Českej republiky
Stretnutie s premiérom Sobotkom podľa Michalákovej preukázalo, že Česká republika v tlaku na Nórsko nepovolí.
Podľa informácií zverejnených na portáli Lidovky.cz Češku podporil v jej boji aj bývalý hokejista Dominik Hašek. Tomu, kto bude mať najväčšiu zásluhu na návrate detí matke ponúka svoju zlatú medailu z Nagana.
Žiadosť o stretnutie
Michaláková tiež vysvetlila, že v komunikácii s nórskymi úradmi existujú isté problémy, pretože tie nie sú ochotné komentovať prípad a odpovedať na nóty či listy českej strany. Česká strana zároveň podala návrh na zverenie detí do starostlivosti sestre Michalákovej Zuzane Sovkovej. Avšak Sovková musí požiadať Barnevernet, aby sa s chlapcami mohla stretnúť.
„Môj otec žiadal o stretnutie, písomne mu uviedli, že sa môže dostaviť, ale keď prišiel do Nórska, stretnutie bolo zrušené,“ vysvetlila Sovková pre iDnes.cz.
Odcudzenie
V prípade, že by došlo k návratu detí k matke alebo zvereniu jej sestre, deti a matka budú musieť prekonať vzájomne odcudzenie, ktoré medzi nimi vzniklo, keďže chlapci si už u pestúnov zvykli.
„To je taká taktika Barnevernetu poskytovať rodičom čo najmenej stretnutí s deťmi. Lenže ak čakáte veľmi dlho na súdne pojednávania a rozhodnutie kvôli obvineniam zo zneužívania, deti sú bez kontaktu s rodičmi, pritom je im pestúnmi rozprávané, že matka a otec sú zlí a zlí. Dieťaťu sa preto v hlavičke určite začnú odvíjať nejaké pochybností o rodičoch a môžete sa spoľahnúť, že medzi vami a nimi bude emočný odstup,“ uviedla Michaláková.
Ak by skutočne došlo k navráteniu detí matke, Michaláková by sa rozhodla pre život v Českej republike, keďže nórskemu systému už neverí. Zároveň verí, že v Čechách by sa o synov dokázala postarať.
ru